آستانه خسارت اقتصادی سلمه تره بر روی کلزا

سال انتشار: 1389
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,572

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CBIAU01_174

تاریخ نمایه سازی: 18 بهمن 1388

چکیده مقاله:

به منظور بررسی برخی صفات کلزا در شرایط تک کشتی و رقابت با سلمه تره، آزمایشی در ایستگاه تحقیقات کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز به صورت فاکتوریل در قالبطرح پایه بلوک کامل تصادفی در سه تکرار و با دو فاکتور تراکم سلمه تره Dw شامل 8 ، 4 و 12 بوته در هر متر از ردیف کاشت و عامل زمان نسبی سبز شدن سلمه تره Iw شامل همزمان ، 15 و 30 روز بعد از سبز شدن کلزا به همراه شاهد بدون علف هرز اجراشد. با توجه به نتایج به دست آمده، اثر متقابل زمان سبز شدن و تراکم سلمه تره روی ارتفاع بوته کلزا در زمان گلدهی، تعداد دانه در خورجین، درصد پوشش سبزعلفهرز ، درصد پوشش سبز کلزا ، عملکرد دانه و روغن و درصد روغن معنیدار شد. مقایسه میانگین تیمارها نشان دادند مقادیر صفات مورد مطالعه به جز تعداد دانه در خورجین، ارتفاع بوته علف هرز و درصد پوشش سبز علفهرز در تیمار شاهد بالاتر بودند. نتایج تجزیه رگرسیون نشان داد که درصد پوششسبز کلزا، وزن هزار دانه و تعداد خورجین در بوته در مجموع 91 درصد تغییرات مربوط به عملکرد دانه را توجیه می کند. ضرایبتبیین نشان دادند که صفات مذکور در افزایش عملکرد دانه تاثیر زیادی دارند و درصد پوشش سبز کلزا دارای اثر مستقیم بالاتری روی عملکرد دانه بود. با توجه به درصد کاهش عملکرد دانه کلزا نسبتبه شاهد که در تیمار سبز شدن سلمه تره 15 و 30 روز پساز کلزا در تراکم 4 بوته در هر متر از ردیف 33 % می باشد، مشاهده شد که کلزای رقم ساری گل حضور علفهرز سلمه تره رانتوانست تحمل کند و به نظر می رسد آستانه / ،که معادل 30 %و 25 خسارت اقتصادی سلمه تره در مزرعه کلزا رقم مورد مطالعه در محدوده کمتر از 4 بوته آن در هر متر از ردیف قرار گرفته باشد.

کلیدواژه ها:

علف هرز سلمه تره ، کلزا ، رقابت ، آستانه خسارت اقتصادی

نویسندگان

نگار ولیزاده

کارشناسارشد زراعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز

بهرام میرشکاری

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز

الهه سیاهکوهی

کارشناسی ارشد زراعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • -خرسای، فاطمه.، غ. حدادچی .، ن .باقرانی و م. بنایان ...
  • - Harper, F. 1993. Inter-specific competition. Iniprinciple of vable crop ...
  • - Rafael, A.M. , S.C. Randull, T.H. Michael and B.J. ...
  • نمایش کامل مراجع