مدل حیوانی موش در مقایسه تاثیرعصاره گیاه شاهدانه و پاروکستین بر علایم افسردگی آزمایشگاهی با استفاده از آزمون شنای اجباری

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 578

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICPEKHA02_058

تاریخ نمایه سازی: 11 مرداد 1396

چکیده مقاله:

هدف این پژوهش مقایسه تاثیر گیاه شاهدانه با پاروکستین بر علایمافسردگی با استفاده از آزمون شنای اجباری در موش کوچکآزمایشگاهی می باشد. در این مطالعه ی تجربی از 50 سر موش بالغبه وزن تقریبی 25 تا 30 گرم در 5 گروه استفاده شده، القا افسردگیبا تزریق تترابنازین در موش های گروه های تجربی انجام شد. سهگروه عصاره هیدروالکلی گیاه شاهدانه را با دوز 50، 100 و 200میلی گرم بر کیلو گرم وزن موش به صورت تزریق داخل صفاقی وگروه چهارم پاروکستین با دوز 1/4میلی گرم بر کیلو گرم دریافت نمودند اما گروه کنترل هیچ مداخله ای دریاف نکرد. برای ارزیابیافسردگی از آزمون شنای اجباری استفاده شد و افزایش میزان زمانحرکت به ثانیه و کاهش زمان بی حرکتی در این آزمون به عنوانشاخص افسردگی استفاده گردید. نتایج تحلیل کواریانس چند متغیرهنشان داد عصاره هیدروالکلی گیاه شاهدانه در دوز 50 و 100 میلیگرم به کیلو گرم وزن موش در مقایسه با گروه کنترل و پاروکستین به طور معنی داری منجر به افزایش زمان حرکت حیوان و کاهشزمان بی حرکتی در آزمون ها گردید کمه نشان دهنده کاهشافسردگی می باشد. بنابرنتایج این پژوهش، عصاره گیاه شاهدانه بادوز 50 و 100 میلی گرم بر کیلو گرم می تواند جایگزین مناسبیبرای پاروکستین بر کاهش علای افسردگی باشد.

نویسندگان

مهرداد مدرسی

دکترای علوم جانوری، دانشیار گروه فیزیولوژی ، دانشگاه آزاد اسلامی , واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان

سمانه ابراهیمی

کارشناس ارشد روانشناسی ، گروه روانشناسی ، دانشگاه آزاد اسلامی , واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان

ایلناز سجادیان

دکترای علوم جانوری، استادیار گروه روانشناسی ، دانشگاه آزاد اسلامی , واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Harington R. Therapeutic systems for depression in teenagers. Translated by ...
  • Koenig AM, Thase ME. Pol Arch Med Wewn. 1009, 119(5-8): ...
  • نمایش کامل مراجع