مقایسه نقش مرغابی ترنج جلد چرمی متعلق به موزهی پبده ی فولادشهر با نقش مرغابی در آثار هنری دوره صفوی به منظور شناسایی دوره تاریخی اثر

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 362

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICAUCAE01_0117

تاریخ نمایه سازی: 10 تیر 1396

چکیده مقاله:

در تاریخ جلدسازی ایران برای تزیین جلد از نقوش گیاهی، هندسی، جانوری و بندرت از نقوش انسانی استفاده شده است. در بین نقوش جانوری نیز گونه های مختلف جانوری اعم از پستانداران (میمون، روباه، خرگوش و...)، پرندگان (درنا، لکلک، مرغابی و...) و بندرت آبزیان (خرچنگ و ماهی) دستمایه ی خلق آثار هنری شده اند. همانطور که اشاره شد نقش مرغابی در جلدهای چرمی به عنوان یکی از نقوش جانوری مورد توجه بوده است . لذا در این پژوهش ابتدا به بررسی نقش مرغابی در هنر ایران (دوره صفوی) و سپس این نقش بر روی جلد چرمی متعلق به موزه ی پبده فولادشهر مورد مطالعه قرار گرفته است. در ادامه شیوه ی طراحی نقش مرغابی موجود بر این جلدها مورد بررسی قرارگرفته است. در نهایت با مقایسه شیوه ی طراحی مرغابی های جلد مورد مطالعه با تصاویر مرغابی های موجود بر 25 اثر از دورهی صفوی در حوزه های مختلف هنری ( تزیینات معماری، جلدهای چرمی و لاکی، نگارگری، دست بافته ها و کاشی)، نتیجه گیری شد که نقش مرغابی موجود بر جلد چرمی متعلق به موزه ی پبده ی فولادشهر به گونه ای ادامه دهنده ی سنت های دوره ی صفوی است. در این پژوهش سعی شده با کنارهم قرار دادن نمونه های در دسترس که در بردارنده نقش مایه مرغابی بودند به الگویی در زمینه ثبت و طبقه بندی ارزش های نقش مایه مذکور پرداخت. روش تحقیق در این پژوهش توصیفی – تحلیلی و شیوه ی گردآوری اطلاعات کتابخانه ای و مشاهده ای است.

کلیدواژه ها:

مرغابی ، جلدهای چرمی ، موزه ی پبده ی فولادشهر ، دوره صفوی

نویسندگان

سمانه آقایی آبچوییه

کارشناسی ارشد مرمت آثار تاریخی و فرهنگی

حمید فرهمند بروجنی

عضو هیات علمی دانشکده مرمت ، دانشگاه هنر اصفهان

مهرناز آزادی بویاغچی

عضو هیات علمی دانشکده مرمت، دانشگاه هنر اصفهان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • آکرمن، فیلیس و اپهام پوپ، آرتور.(1387).سیری در هنر ایران از ...
  • رستمی، مصطفی. (1392). جلدسازی ایرانیان: از سلجوقیان تا قاجار. تهران: ...
  • موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک. (1391). سیمرغ؛ پرندگان در ...
  • Daneshvari, Abbas. Animal symbolis in Warqa wa Gulshah. Oxford university. ...
  • نمایش کامل مراجع