اثرسنجی طول سفر بر میزان آلاینده های تولیدی توسط وسائل نقلیه سواری و جذب آن بوسیله درختان در مطالعات توجیه زیست محیطی احداث راه ها و تقاطعات غیرهمسطح (مطالعه موردی تقاطع غیرهمسطح حصارک کرج)

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 534

فایل این مقاله در 8 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SDRC01_073

تاریخ نمایه سازی: 16 اسفند 1394

چکیده مقاله:

یکی از مهمترین چالشهای زیست محیطی حال حاضر بحث تولید آلایندههای ناشی از مصرف سوخت وسائل نقلیه سواری می باشد که منجربه آلودگی هوا گردیده است. کاهش طول سفر وسائل نقلیه یکی از راهکارهای اصلی کاهش مصرف سوخت و بالتبع آنکاهش آلودگی هوا میباشد. اما زمانی که برای دستیابی به طول سفر کمتر نیاز به قطع و یا جابجایی درختان باشد مطالعات توجیه زیست محیطی نمود پیدا مینماید. در این مقاله توجیه زیست محیطی قطع و جابجایی درختان در مقابل کاهش طول سفر و پیامدهای ناشی از آن بررسی شده است. مطابق بررسی های بعمل آمده مشخص گردیده یک درخت بالغ در سال معادل 21 کیلوگرم دیاکسید کربن جذب می نماید. 3 مطابق استاندارد یورو 4 میزان مونوکسید کربن تولیدی وسائل نقلیه سواری با سوخت بنزین بازای هر کیلومتر یک گرم تعیین گردیده است. 4 بر این اساس نقطه سر به سر طول سفر کاهش یافته در مقابل قطع یک درخت در هر سال 21000 کیلومتر می باشد.

نویسندگان

سیدحامد سیدمتین

کارشناس ارشد راه و ترابری

عادل کاولی حقیقی

کارشناس ارشد راه و ترابری

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Air Pollution Removal by Urban trees and Shrubs in the ...
  • Trees & Sustainable Urban Air Quality, Using Trees to improve ...
  • Nowak, D.J. and Crane, D.E. In press. The Urban Forest ...
  • McAliney, Mike. Arguments for Land Conservatio. Documentation and Information Sources ...
  • Nowak, D.J. 1994d. Air pollution removal by Chicago's urban forest. ...
  • نمایش کامل مراجع