تاثیر روی بر برخی خصوصیات زیست شیمیایی و پارامترهای رشد گیاه پسته (Pistacia vera L.) تحت تنش شوری

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,482

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_058

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

تنش شوری که از تنش های غیر زنده محسوب میشود یکی از عوامل کاهش قابلیت اراضی در تولید محصولات کشاورزی می باشد . پاسخ گیاهان به شوری یکی از موضوعاتی است که در فیزیولوژی گیاهی بسیار مورد مطالعه قرار گرفته و بعد از فتوسنتز دومین موضوع مورد توجه است . [2] مطالعات نشان می دهد عامل مهم ایجاد تنشهای محیطی، تولید رادیکالهای آزاد اکسیژن در سلول است که منجر به بروز تنش اکسیداتیو میگردد . [1] واکنش رادیکالهای آزاد اکسیژن با اسیدهای چرب و پراکسیداسیون چربی غشا سلولی موجب تخریب دیواره سلولی و تولید آلدهیدها، به ویژه مالون دآلدهید ) ) MDA می گردد . گیاهان برای مقابله با این شرایط از آنزیمها و یا ترکیبات غیر آنزیمی جهت جاروب کردن رادیکالهای آزد اکسیژن استفاده می کنند . ترکیبات فنلی از جمله ترکیبات غیر آنزیمی در گیاه هستند که می توانند به عنوان ترکیبات ضد تنش اکسیداتیو موجب افزایش رشد و مقاومت گیاه به تنش گردند . نظر به اهمیت اقتصادی پسته به عنوان محصولی ارز آور و همچنین شور بودن خاک بیشتر مناطق پسته کاری کشور، این مطالعه به منظور بررسی اثرات عنصر روی در افزایش مقاومت این گیاه در برابر تنش شوری انجام گردید .

نویسندگان

مصطفی طالبی

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی

وحید مظفری

عضو هیئت علمی گروه خاکشناسی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

احمد تاج آبادی پور

عضو هیئت علمی گروه خاکشناسی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Gossett D. G., Millhollon E. P., Lucas J. 1994: Antioxidant ...
  • Munns, R.1992. A leaf elongation assay detects an unknown growth ...
  • 1 1 1 2 17.73 8 6.24 6.27 8.29 0.13 ...
  • 6.3 6.15 9.37 0.83 20.13 ...
  • 6.17 7.43 0.1 0.68 7 400 1 _ _ 2 ...
  • نمایش کامل مراجع