بررسی آگاهی و دانش گردشگران پیرامون باغهای گیاهشناسی و نقش آنها در شناساندن ارزشهای حفاظت از تنوع زیستی گونه های گیاهی کشور (مطالعه موردی: باغ گیاهشناسی ارم شیراز)

سال انتشار: 1389
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,232

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

BIODIVERSITY01_034

تاریخ نمایه سازی: 1 آبان 1389

چکیده مقاله:

این تحقیق حاصل پژوهش و مطالعه در 1387 می باشد. ابتدا مطالعات کتابخانه ای و بازدیدهای میدانی انجام شد. سپس در ماههای فروردین و اردیبهشت توزیع پرسشنامه بصورت اتفاقی در باغ گیاهشناسی ارم صورت گرفت. 160 پرسشنامه توزیع و بررسی گردید. براساس نتایج بدست آمده غالب بازدید کنندگان را زن و افراد جوان، مجرد، لیسانس و بیش از نیمی از آنها را افراد بومی تشکیل می دادند. حدود 48 درصد از بازدید کنندگان منطقه را به دلیل لذت بردن از طبیعت انتخاب کرده و غالباَ همراه با خانواده بودند. آگاهی بازدید کنندگان منطقه را به دلیل لذت بردن از طبیعت انتخاب کرده و غالباَ همراه با خانواده بودند. آگاهی بازدید کنندگان در رابطه با ارزشهای گونه های گیاهی در حد بالایی بود. اکثر بازدید کنندگان زیبایی های منطقه را زیاد ارزیابی کرده و معتقد بودند که در صورت وجود تسهیلات و امکانات بیشتر توانایی بالایی را برای پذیرش گردشگر دارا می باشد. 60 درصد از بازدیدکنندگان تنوع گونه های گیاهی و 42 درصد از آنها سطح حفاظت را خوب ارزیابی کرده اند. حدود نیمی از افراد حضور ارشناس در منطقه برای معرفی گونه های گیاهی و زیستگاههای آنها و 31 درصد ارایه شناسنامه گیاهی از طریق پلاکارد را مفید می دانستند. 41 درصد از افراد نیز بازدی از منطقه را برای کسب اطلاعات در زمینه گیاهان ترجیح می دادند. میزان تمایل و استقبال گرشگران(بومی، غیر بومی) در شناسایی ارزشهای زیست محیطی و مشارکت آنها در حفاظت و مدیریت منطقه در حد مطلوبی ارزیابی شده است.

کلیدواژه ها:

آگاهی های زیست محیطی ، گردشگران ، گونه های گیاهی ، باغ گیاهشناسی ارم شیراز

نویسندگان

سید مهدی امینی نسب

عضو هیات علمی گروه محیط زیست، دانشکده منابع طبیعی، مجتمع آموزش عالی ب

سمیرا عسگری منش

دانش آموخته گروه محیط زیست، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه شهید چمران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • جلیلی، عادل. 1386. باغ گیاهشناسی ملی روزنامه Iran news paper، ...
  • صایع گلوز، ساناز. 1383. ضرورت آموزش و ارائه راهکارهای آموزشی ...
  • کریمی، داریوش. 1383. تبیین مفهوم آموزش همگانی محیط زیست. شماره ...
  • کنفرانس ملی حفاضت ازقنوع زیستیه و دانش بومی 10 و ...
  • نمایش کامل مراجع