بازداری رشد میسلیومی و جوانه زنی اسپور قارچ آسپرژیلوس پارازیتیکوس 2999 توسط باکتری های خاک

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 783

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NCFOODI24_141

تاریخ نمایه سازی: 6 اردیبهشت 1396

چکیده مقاله:

قارچ آسپرژیلوس پارازیتیکوس از قارچهای آلوده کننده خشکبار در مزارع و در طی نگهداری بوده که توانایی تولید خطرناکترین انواع آفلاتوکسین شامل انواع گروه B و گروه G رادارد. دو باکتری جدا شده از خاک مزارع پسته برای بررسی اثر آنتاگونیستی آنها روی اینقارچ مورد آزمون قرار گرفتند. در این تحقیق بازداری رشد قارچ در محیط PDA و جلوگیری از جوانه زنی اسپور قارچ در محیط PDB بهوسیله یک سویه از باکتری باسیلوس سوبتیلیس و یک سویه از باکتری باسیلوس آمیلو لیکوفاسینس متابولیت های آنها مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس نتایج هر دو باکتری بازداری رشد میسلیومی قارچ را در محیط جامد نشان دادند. میزان جوانه زنی اسپور نیز در نمونه های تیمارشده با سوسپانسیون باکتریایی و سوپرناتانت آن بسته به غلظت تیمارها نسبت به نمونه های کنترل کاهش نشان داده بود. با توجه به نتایج هر دو باکتری توانایی مهار رشد و جوانه زنی قارچ تولید کننده آفلاتوکسین را دارند.

نویسندگان

فاطمه سیاه مشته

دانشجوی دکتری، بیوتکنولوژی مواد غذایی دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران

زهره حمیدی اصفهانی

دانشیار، بیوتکنولوژی مواد غذایی دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران

مهدی رزاقی ابیانه

استاد، قارچ شناسی انستیتو پاستور ایران، تهران، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Dini, A., Khazaeli, P., Roohbakhsh, A., Madadlou, A., and Pourenamdari, ...
  • Kong, Q., Shan, S. Liu, Q., Wang, X., & Yu, ...
  • نمایش کامل مراجع