امکانسنجی تصفیه فاضلاب دانشگاه هرمزگان و استفاده آن در فضای سبز

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 814

فایل این مقاله در 17 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

PASAB06_034

تاریخ نمایه سازی: 30 دی 1394

چکیده مقاله:

بحران آب یکی از مسائل اساسی مناطق خشک و نیمه خشک مانند ایران است. این وضعیت در سالهای اخیر به دلیل وقوع پدیده خشکسالی حادتر است. بنابراین استفاده از آبهای نامتعارف، در جایی که آب با کیفیت مناسب در دسترسنیست، رو به فزونی است. دانشگاه هرمزگان، واقع در استان هرمزگان، شهر بندرعباس، دارای مشکلاتی در خصوص مصرف زیاد آب شرب با متوسط روزانه 1000 متر مکعب آب میباشد که سالیانه هزینه گزافی را بر سیستم مالی دانشگاه متحمل میسازد. لذا در مطالعه حاضر به بررسی این دانشگاه و نحوه دفع فاضلاب پرداخته شده است و امکان استفاده از پساب در فضای سبز مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج بررسیهای اولیه نشان میدهند که پساب فاضلاب خوابگاه فاطمیه به عنوان یک فاضلاب خانگی دارای پتانسیل استفاده مجدد در فضای سبز را دارد. از آنجایی که طبق مطالعات قبلی انجام شده،میزان مواد آلاینده و خطرناک در فاضلابهای خانگی و تاثیر آن بر کیفیت و کمیت گیاهان در محدوده مجاز و استاندارد میباشد، لذا بررسیهای کارشناسانه در این خصوص چه از نظر مطابقت پساب خوابگاه با استانداردهای کیفی و کمی وتعیین دقیق آلایندههای پساب، و چه از نظر انتخاب گونه مقاوم و سازگار با منطقه و در نتیجه افزایش کیفیت خاک تحت تاثیر پساب، باید از اولویتهای دانشگاه گردد تا هم هزینه کود مصرفی کاهش یافته و هم منبع ارزانتری برای آبیاری فضای سبز در اختیار دانشگاه قرار گیرد.

نویسندگان

مریم سیوف جهرمی

استادیار فیزیکدریا، دانشکده علوم و فنون دریایی و جوی، دانشگاه هرمزگان، بندرعباس

ابراهیم تاج الدینی زاده

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی، گرایش اصلاح نباتات، دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته، کرمان کارشناس اقیانوس شناسی، دان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :