تخمین میزان تابش خورشید با شبکه های عصبی و مقایسه با روش آنگستروم

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 503

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

AIHE09_208

تاریخ نمایه سازی: 22 مهر 1394

چکیده مقاله:

میزان تابش خورشید یکی از مؤلفه های مهم در تعیین اولویت ها و استفاده از انرژی های پاک و جایگزین در نیروگاه های هیبریدی می باشد. در این راستا تا به امروز مقالات بسیاری با استفاده از روش های مختلف برای تعیین و اندازه گیری میزان تابش پیشنهاد شده است که هر یک نیازمند داده های اولیه ای می باشند که ممکن است این داده ها از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر هواشناسی موجود نباشند، از جمله روش های متداول پیش بینی میزان تابش خورشید، مدل های آنگستروم-پرسکات، هیبریدی، هارگریوز- سامانی، هابل و همکاران را می توان نام برد. در این مقاله سعی شده با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی به مقایسه پیش بینی میزان تابش خورشید با روش آنگستروم- پرسکات که یک روش متداول در برآورد میزان تابش خورشید می باشد، پرداخته شود.

نویسندگان

جمال قاسمی

استادیار، گروه مهندسی برق، دانشگاه مازندران، بابلسر

همت الله رورده

استادیار، گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه مازندران، بابلسر

بیژن شعبانی

گروه مهندسی کامپیوتر، دانشگاه مازندران، بابلسر

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :