تاثیر خانواده در پیشگیری از گرایش دانش اموزان به مصرف مواد (مطالعه دانش آموزان دختر مقاطع راهنمایی و دبیرستان های شهر تهران)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 534

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ASMJ01_0361

تاریخ نمایه سازی: 17 اسفند 1393

چکیده مقاله:

در سال های اخیر میانگین سن شروع مصرف مواد مخدر در کشور کاهش و مصرف مواد در بین زنان افزایش یافته است در این رابطه خانواده به عنوان یکی از مهمترین نهادهای اجتماعی نقش مهمی در پیشگیری از شروع مصرف مواد دارد این پژوهش به ارائه مدلی مبتنی بر خانواده در زمینه پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان دختر در مقاطع راهنمایی و دبیرستان شهر تهران پرداخته است چهار چوب این تحقیق از تلفیق نظریات نظم اجتماعی پارسونز، دیدگاه کنترل اجتماعی نای و هیرشی و نظریه یادگیری اجتماعی ساترلند تشکیل شده است. روش این پژوهش پیمایش با استفاده از تکنیک پرسشنامه و مصاحبه با دانش آموزان بوده است. جامعه آماری این تحقیق 1200 نفر از دانش آموزان دختر مقاطع راهنمایی و دبیرستان شهر تهران به صورت تصادفی از بین 4 منطقه با استفاده از نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای و استفاده از تکنیک پرسشنامه بوده است. نتایج این تحقیق نشان داد که متغیرهای نظارت خانوادگیف تعهدات اموزشی، اعتقادات دینی در خانواده، اختلافات خانوادگی، تمهید امکانات از طرف خانواده، حضور افراد مصرف کننده در خانواده، از هم گسیختگی خانواده و پایگاه اقتصادی و اجتماعی پایین و بالا رفتن سن دانش اموز با گرایش به اعتیاد در بین آنها رابطه دارد. تحلیل رگرسیون برای پیش بینی گرایش به اعتیاد در بین دانش اموزان دختر در دو مقطع راهنمایی و متوسطه نشان داد که ضریب همبستگی چند گانه برای متغیرهای اختلافات خانوادگی ، نظارت ، تعهد آموزشی، سن والدین و بعد خانوار به میزان 56 درصد با گرایش به اعتیاد به مواد مخدر در دانش اموزان دختر همبستگی دارند و ضریب تعیین تعدیل شده آن برابر با 0.32 می باشد به این ترتیب متغیرهای مذکور به میزان 0.032 واریانس اعتیاد به مواد مخدر دانش اموزان دختر را تبیین می کند.

نویسندگان

سلمان قادری

کارشناس اورژانس اجتماعی بهزیستی شهید نواب صفوی تهران

مونا رباطی

مددکار اجتماعی شیرخوارگاه شبیر تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • -اسماعیلی وردنجانی، صفرعلی، مسعودی، رضا (1389)، مقایسه دو روش آموزش ...
 • - جزایری، علیرضا، حسن نظری، محمد (1378)، بررسی نگرش دانش ...
 • -چلبی، مسعود (1375)، جامعه شناسی نظم؛ تشریح و تحلیل نظری ...
 • -صرامی، حمید(1391)، مخدرهای شایع میان زنان "وضعیت سنی زنان مصرف ...
 • عبادزاده، حسین(1389)، بررسی علل خانوادگی اعتیاد جوانان تبریز؛ مجموعه مقالات ...
 • -متاز، فریده (1381)، انحرافات اجتماعی، نظریه ها و دیدگاهها، تهران، ...
 • -نعمتی، حسین(1389)بررسی رابطه کارکرد خانواده، هوش هیجانی و تاب آوری ...
 • -Botvin G .I, KW.Griffin, T .Diaz, M. Ifill-William. (2003) , ...
 • -Kumfer, K. L., & Kaftarian, S. J. (2000). Bridging the ...
 • -Meschke, L. L., & Patterson, J. M. (2003). Resilience as ...
 • -Severson, H. H., & James, L. (2002). Prevention and early ...
 • approaches (pp. 681-701). Bethesda, MD: National Association of School Psychologists. ...
 • نمایش کامل مراجع