آسیب شناسی و ارزیابی مدیریت فرهنگ جهادی و جهاد فرهنگی (مطالعه مروری و تحلیلی بر بیانات امام خمینی (ره) و حضرت آیت ا... خامنه ای در زمینه جهاد و فرهنگ و آسیب شناسی آن)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 964

فایل این مقاله در 17 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ASMJ01_0094

تاریخ نمایه سازی: 17 اسفند 1393

چکیده مقاله:

هدف از انجام پژوهش حاضر بررسی فرهنگی جهادی و جهاد فرهنگی در بیانات امام خمینی (ره) و حضرت آیت ا... خامنه ای در زمینه جهاد و فرهنگ و آسیب شناسی آن است. برای رسیدن به این منظور ، ادبیات نظری و پژوهشی مورد مطالعه قرار گرفت . دیدگاه های مختلف بررسی و تحلیل شد. فرهنگ جهادی در سخنان حضرت امام (ره) ویژگی های متعددی را در بر می گیرد. این ویژگی ها شامل 1- مردم گرایی 2- ارزش مداری 3- استمرار، 4- پویایی، 5- نوگرایی، 6- خودباوری، 7- ولایت مداری، 8- دین محوری، 9- انعطاف پذیری، 10- فرهنگ نهادی و عشق به خدمت . در اکثر موقعیت ها مدیریت های اجرایی بعد از انقلاب رعایت فرهنگ جهادی بود که همانطور در سخنان رهبر فرزانه انقلاب تاکید شده است فرهنگ جهادی را که انقلاب به مردم داد و امام راحل نخست جرقه این فرهنگ را در اعماق جان های ملت ایران زد و با رهبری توانمند خود توانست آن را گسترش و مردم با این روحیه اماده شدند تا از نو کشور خود را با مدیریت جهادی بسازند. تاکیدات امام در بیانات ارزشمند ایشان زنده نگه داشتن آیه «قل انما اعظکم بواحده ان تقومو الله...» (فرهنگ جهادی) بود که مقام معظم رهبری نیز این فرهنک جهادی را از امام و انقلاب می دانند. اما در متن سخنان هر دو سرور تاکید بیشتر بر آیه «و جاهدکم به جهادا کبیرا» (جهاد فرهنگی) است لذا در کنار قیام، قیام برای خدا، در کنار کار، اخلاص و به طور کلی در کنار فرهنگ جهاد ، جهاد در فرهنگ را یاد آور می شوند.

نویسندگان

سید علی طباطبایی

دانش آموخته کارشناسی ارشد علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی

علی اکبر سمیعی

دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • _ حضرت علی (ع)، (1385) . نهج البلاغه، ترجمه محمد ...
  • سید علی حسینی (1374) "راز ...
  • سید علی حسینی (1375) امام خمینی (قدس سره)، مقام معظم ...
  • عیوضی، غلامحسن .(1390). جهاد از منظر مقام معظم رهبری(مدظه العالی).تهران: ...
  • نمایش کامل مراجع