اثر زیرشکنی خاک بر زمان و راندمان آبشویی نمکها با دو روش پیوسته و متناوب

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,504

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_072

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

بالا بودن سطح آب زیرزمینی شور و تبخیر شدید آب از سطح خاک سبب تجمع مقادیر زیادی از املاح در اراضی خوزستان شده است . بر این اساس احداث سیستم زهکشی مصنوعی و دفع نمکهای اضافی همراه با آبشویی املاح اضافی برای بهره برداری از این اراضی اولین ضرورت است . روش متداول آبشویی در اراضی خوزستان برای کشت نیشکر غرقاب کردن زمین در نوبت های مختلف با ارتفاع متغیری از آب است که با حرکت آب از میان پروفیل خاک بصورت عمودی به طرف اعماق خاک و یا لوله های زهکش، نمکهای محلول شسته می شود . قبل از این، خاک را تا عمق حدود 80 سانتیمتری با عمل زیرشکنی بهم می ریزند . این عمل به هدف افزایش خلل و فرج، کوچک کردن قطر خاکدانه ها، افزایش هدایت هیدرولیکی خاک، بالا بردن احتمالی راندمان شستشوی املاح و کاهش زمان آبشویی انجام می گردد . هدف از اجرای این طرح مقایسه اثر تیمار زیرشکنی و عدم اعمال آن در دو روش آبشویی متناوب و پیوسته می باشد .

نویسندگان

سیروس جعفری

استادیار گروه خاکشناسی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان

عبدعلی ناصری

استادیار گروه زهکشی دانشگاه شهید چمران اهواز

علی شینی دشتگل

کارشناس شرکت توسعه نیشکر و صنایع نیشکر .

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • {"""/* and M.B. Fanning. 1992. Soil morphology, genesis, and classification. ...
  • Rycraft, D.W., Naseri, A.A., Armestrang, A.S.B. 1999. The Maintenance of ...
  • Tanton, T.W., Raycraft, D.W., and Arme strang, A. S .B ...
  • نمایش کامل مراجع