تشخیص فصول هیدرواقلیمی برای تفکیک داده ها در جهت افزایش کارایی منحنی سنجه رسوب (مطالعه موردی: بخشی از حوزه آبخیز سفیدرود

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 699

فایل این مقاله در 7 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

KSAHC01_018

تاریخ نمایه سازی: 29 بهمن 1392

چکیده مقاله:

رسوبات معلق رودخانه به عنوان مهم ترین پیامد فرسایش خاک و انتقال این مواد به آبراهه ها محسوب می شوند اما به دلایلی از جمله کمبود ایستگاه های هیدرومتری و یا عدم آماربرداری پیوسته در آن ها، آمار دقیقی از میزان بار رسوب در بسیاری از رودخانه های کشور در دست نیست و به همین دلیل استفاده از روش های برآورد رسوب و تلاش برای افزایش دقت آن ها اجتناب ناپذیر است. پژوهش حاضر به منظور برآورد رسوب معلق در ایستگاه های هیدرومتری واقع بر رودخانه های تلوار و چم شور در سرشاخه های سفیدرود در استان کردستان انجام شده است. در تعیین فصول هیدرواقلیمی، برخلاف فصول تقویمی شرایط اقلیمی و ویژگی های هیدرولوژیکی منطقه نیز مد نظر قرار گرفت. برای این منظور داده های دبی متوسط روزانه با در نظر گرفتن سال های کم جریان و پرجریان و تمامی حالت های ممکن از فواصل زمانی سه ماهه تقویمی و غیر تقویمی، تفکیک شده و سپس برآوردهای حاصل از روش منحنی سنجه رسوب با داده های مشاهده ای مورد آزمون قرار گرفت. بررسی ها نشان داد که در ایستگاه های مورد مطالعه بیش ترین رسوب (حدود 82 درصد از رسوبات سالانه) مربوط به تناوب سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت بود که به عنوان فصل هیدرواقلیمی بهار مد نظر قرار گرفت. تفکیک دیگر فصول هیدرواقلیمی نیز به همین صورت انجام شد. تفکیک داده ها با در نظر گرفتن فصول هیدرواقلیمی نسبت به فصول تقویمی منجر به افزایش دقت منحنی سنجه رسوب گردید به گونه ای که شاخص آماری خطای نسبی از 69/74 به 48/87 و شاخص آماری میانگین مربعات خطای از 16/0 به 202/0ارتقاء یافت.

نویسندگان

جبار هادی قورقی

کارشناسی ارشد

عبدالواحد خالدی درویشان

دانشجوی دکتری، گروه مهندسی آبخیزداری، دانشگاه تربیت مدرس، نور

محمود حبیب نژادروشن

استاد، گروه مهندسی آبخیزداری، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :