عوامل اولویت دار موثر در گسترش و ارتقاء فعالیت های تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی کشور

سال انتشار: 1380
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,017

فایل این مقاله در 18 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CIMRDC03_042

تاریخ نمایه سازی: 28 آذر 1385

چکیده مقاله:

برای سیاست گذاری پیرامون فعالیت های تحقیق و توسعه، شناسایی و اولویت بندی فعالیت های موثر در گسترش و ارتقاء فعالیت های تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی کشور ضرورت دارد. عوامل دخیل در فعالیت تحقیق و توسعه صنعتی را به اشکال مختلف می توام تقسیم بندی نمود، از جمله عوامل برون سازمانی (که در سطح فراملی، ملی و در سطح صنعت و محیط عمومی حاکم بر سازمان ها موثرند) و عوامل درون سازمانی دخیل در محیط درومی سازمان و عوامل موثر در واحدهای تحقیق و توسعه که ما در این مقاله به تفصیل در مورد نتایج بررسی پیرامون عوامل برون سازمانی به بررسی خواهیم پرداخت. برای شناسایی عوامل با مرور ادبیات موضوع و مطالعه منابع قابل دسترس، فهرست عوامل قابل اعتناشناسایی گردیده و با استفاده از نقطه نظرات کارشناسی پرسشنامه تنظیم گردیده و با استفاده از روش های تحقیق توصیفی و پیمایشی نقطه نظرات دست اندرکاران واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های تولیدی کشور کسب گردیده و عوامل اولویت دار رتبه بندی گردید ه اند. بدین منظور از روش های مختلف تجزیه و تحلیل های آماری از جمله روش تجزیه به عوامل برای دسته بندی عوامل اولویت دار استفاده گردیده است. نتیجه این بررسی ها به صورت عوامل اولویت دار درجه 1، 2، 3 و 4 مشخص گردیده و اولویت پاره ای از عوامل نیز مورد تایید واقع نشده اند.

کلیدواژه ها:

عوامل تحقیق و توسعه ، شرکت های تولیدی ، واحدهای تحقیق و توسعه ، اولویت بندی ، آزمون علامت ، آزمون تجربه به عوامل ، تحلیل ناپارامتری

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • سرداری، احمد. اثرات تحقیق و توسعه در ارتقای کیفیت نیروی ...
  • شهیدی، محمدتقی، موانع اساسی تحقیقات درایران، نشریه دانش، مدیریتی، شماره ...
  • مجتهد، احمد. تحقیقات و توسعه در کشورهای جهان سوم، فصلنامه ...
  • نصیری، نصرت‌الله. «جایگاه و نقش تحقیقات بازار در واحدهای تحقیق ...
  • علی‌احمدی، علیرضا. «مدیریت تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی کشور»، ...
  • اخوین، عشرت. «شناخت د بررسی پتانسیل واحدهای تولیدی تحت پوشش ...
  • نمایش کامل مراجع