بررسی نظری و تجربی پیرامون الگوهای علمی در بهبود فرایند برنامه ریزی و بودجه ریزی وحدهای تحقیق و توسعه R&D (با تاکید بر ارائه یک مدل پیشنهادی)

سال انتشار: 1380
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,421

فایل این مقاله در 16 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CIMRDC03_029

تاریخ نمایه سازی: 28 آذر 1385

چکیده مقاله:

برای دستیابی به هر هدفی برنامه ریزی و بودجه بندی (کنترل) از اهم مسائل است. واحدهای R&D درصنایع کشور ما عمر کوتاهی دارند. اما در طی همین عمر کوتاه علی رغم پیشرفت، این واحدها با مشکلات عدیده ای روبرو بوده اند و بسیاری از فعالیتهای آنها بدون در نظر گرفتن شرایط صنعت و یا بدون در نظر گرفتن شرایط خارج سازمان (شرایط محیطی) شکل گرفته و نتوانسته آن طور که انتظار می رفت، نیازهای صنایع و جامعه را پاسخگو باشد. در نهایت بسیاری از اهداف شکل گیری این واحدها در دل صنایع مختلف همگن و غیر همگن میسور نگردیده است، که این در بلند مدت و در ادامه راه این واحدها که به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران صنعتی پیشرفت بسیاری از صنایع به خصوص درکشورهای توسعه یافته و دستیابی این صنایع به تکنولوژیهای روز و درونزا در دهه های اخیر مرهون فعالیتها و برنامه ریزی های دقیق واحدهای R&D صنایع مختلف این کشورها است . برای بسیاری از صنایع ما که در استانه راه هستند و بضاعت چندانی نیز ندارند مناسب نیست. نباید گذاشت که در این مسیر باز به دلیل فقدان برنامه مناسب هزینه های آزمون و خطاها بر دوش صنعت کشور سنگینی کند. بنابراین برای تحقق رسالت واحدهای تحقیق و توسعه در کارخانجات (R&D) شرط اساسی داشتن برنامه ریزی و بودجه ریزی مناسب است که بتواند تصمیم کننده موفقیت واحدهای فوق، در مسیر توسعه همه جانبه و دستیابی به تکنولوژی مناسب در صنایع مختلف کشور باشد. مقاله حاضر سعی بر آن دارد در ابتدا نقش اصلی واحدهای R&D در کارخانجات را ترسمی نموده، و سپس با توجه به نقش اساسی این واحدها، با مروری نظری و تجربی پیرامون الگوهای علمی برنامه ریزی و بودجه ریزی به خصوص در واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) کشورهای صنعتی و بهره گیری از مدل BETZ (بتز) راه حلهای پیشنهادی، ر برای دستیابی به یک مدل علمی مناسب و عمومی جهت برنامه ریزی و بودجه ریزی (کنترل) واحدهای تحقیق و توسعه، در جهت توسعه نقش این واحدها در کارخانجات مختلف صنایع همگن و غیر همگن کشور ارائه نماید.

نویسندگان

حمیدرضا روناسی

عضو هیات علمی دانشگاه و عضو کمیته جامع آموزش صنایع استان اصفهان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • شهیدی، محمد تقی. انتقال تکنولوژی و صنعتی‌کردن کشورهای در حال ...
 • گتاگ. سابراتا. اقتصاد و توسعه. ترجمه زهرا افساری. تهران: جهاد ...
 • اسدی، مرتضی.، استراتژی تو سعه و عوامل قدرت ملی»، مجله ...
 • نونژاد، مسعود. «علل شکست برنامه‌ریزی اقتصادی در کشورهای در حال ...
 • یو نسکو، سالنامه آماری. 1977. ...
 • ایراننژاد، پاریزی. محسن و ساسان‌گهر، پرویز. سازمان و مدیریت از ...
 • نواز، شریف. توسعه تکنولوژی در کشورهای در حال رشد، مترجم ...
 • آقایی. حسن. پژو هث، جز و. آموزشی، تهران. سازمان گسترش ...
 • محمدحسین، سلیمی و منطقی، منو چهر. ارائه الگوهای موفق جهت ...
 • 7، 1-I1 _ _ _ 1 1r _ _ _ ...
 • نمایش کامل مراجع