پدیده رسوب آسفالتین و تاثیر شرایط زمین شناسی بر روی خصوصیات آن

سال انتشار: 1385
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,345

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CAGE02_031

تاریخ نمایه سازی: 24 آذر 1385

چکیده مقاله:

در حین فرایندهای عملیاتی مختلف نظیر استخراج و بهره برداری، ذخیره نفت خام درمخازن سطحی، خطوط انتقال نفت خام و مواد سنگین هیدروکربوری، رسوبات مختلفی از جمله آسفالتین تشکیل می گردد. آسفالتین در واقع اجزاء سیاه و جامد نفت خام است که در دی سولفیدکربن محلول ولی در نفت های پارافینی نامحلول است. این ترکیب از هیدروکربنهای چند حلقه ای و پلیمری بزرگ دارای بار الکتریکی منفی و بصورت کلوئیدی تشکیل شده که توسط مولکولهای مالتین احاطه شده است. مالتین باعث تعلیق آسفالتین در نفت می گردد. بنابراین هرگونه عمل فیزیکی و شیمیایی که باعث از بین حالت تعلیق ذرات آسفالتین گردد منجر به تشکیل و رسوب آنها خواهد شد که پیامدهای بعدی را به دنبال دارد. به عبارتی تغییر پارامترهای فیزیکی فشار، دما و حجم وتغییر نسبت اجزاء متشکله نفت ( در اثر تولید نفت، تزریق گاز بصورت امتزاجی ویا دیگر انواع تزریق ها ) سبب خارج شدن سیستم کلوئیدی نفت از حالت تعادل و رسوبگذاری آسفالتین می گردد. معضل آسفالتین یکی از مواردی است که تا کنون بطور جدی حل نشده است. درحال حاضر بعضی میادین نفتی مشکل تولید آسفالت را دارند بطوریکه خطوط لوله جریانی که توسط رسوبات آسفالتی مسدود می گردد، باعث کاهش ویا قطع جریان می گردند. تمییز سازی این خطوط خود متحمل هزینه گزافی است. از آنجا که نفت ها در شرایط زمین شناسی و ژئوشیمیایی مختلفی زدایش یافته اند. لذا تفاوتهای زیادی در خصوصیات اجزاء متشکله نفت ها و به تبع آن شرایط پایداری آنها وجود دارد. این مقاله به بررسی شرایط ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی بر روی تشکیل آسفالتین و میزان تعلیق آن پرداخته است.

نویسندگان

فرانک خجسته

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر

نرگس بهزاد

گروه پژوهشی زمین کاو، تهران

فاطمه غفارزاده

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • مهرداد مظفریان، تعیین مقدار آسفالتین موجود در نفت خام، شبکه ...
  • Jacques Connan and Arie Nissenbaum, The organic geochemistry of the ...
  • نمایش کامل مراجع