بررسی غلظت آلاینده ازن و ارتباط آن با پارامترهای NOX و دمای هوا

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,249

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CANPM01_042

تاریخ نمایه سازی: 13 اسفند 1391

چکیده مقاله:

دراین تحقیق غلظت های ساعتی آلاینده ازن سطحی ایستگاه پونک طی سال 2009 مورد بررسی قرارگرفته است میانگین غلظت سالانه آلاینده ازن مقدار 5/33PPB براورد شد تغییرات فصلی آلاینده ازن نشان میدهد که بیشینه فصلی درتابستان براثر افزایش فعالیت فوتوشیمیایی و کمینه آن درزمستان رخ داده است الگوی روزانه ازن نشان میدهد که پیک ازن درساعات 17-15 بعدازظهر رخ میدهد و پیک ازن بهنگام کمینه شدن NOX تشکیل میشود میانگین غلظت سالانه الاینده NOX مقدار 139/1ppb براورد شد همبستگی منفی بین غلظت های ساعتی آلاینده های ازن و NOx , NO2 , NO وجود دارد و این همبستگی ها دربرخی ماه ها طی ساعات 17-9 روز قویتر از کل ساعات شبانه روز می باشد درمیان ناکس ها NOX بیشترین همبستگی را با ازن دارد و مقدار این ضریب همبستگی برای کل سال 2009 حدود 56/0- براورد شد همبستگی مثبتی بین مقادیر ساعتی آلاینده ازن و پارامتر هواشناسی دما وجود دارد و مقدار این همبستگی درفصول تابستان و پاییز بیشتر ازسایر فصول است.

نویسندگان

زهرا شرعی پور

کارشناس ارشد هوا شناسی،موسسه ژئوفیزیک،دانشگاه تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Pudasainee, D., Sapkota, B., Shrestha, M. L., Kaga, A., Kondo, ...
  • Shao, M., Zhang, Y., Zeng, L, Tang, X., Zhang, J., ...
  • Gao, H. O., and Niemeier, D. A., 2008, Using functional ...
  • نمایش کامل مراجع