بررسی و آزمون عملکرد شبکه های عصبی مصنوعی در پی شبینی دبی روزانه خروجی از حوضه آبریز دارای رژیم برفی (مطالعه موردی: رودخانه جاجرود)

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,009

فایل این مقاله در 9 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IAUKHSHNCCE03_122

تاریخ نمایه سازی: 22 مرداد 1391

چکیده مقاله:

در بسیاری از پروژه های مرتبط با منابع آب، تلاش بر این است میزان آب در دسترس متناسب با تقاضای موجود برای آن به نحوی افزایش یابد. کنترل رودخانه ها و ذخیره سازی آب آنها در پشت سدها روشی استکه از دیرباز توسط ایرانیان انجام می شده است. برنامه ریزی برای بهر هبرداری بهنیه از آب ذخیره شده در پشت سدها مستلزم پیش بینی مقدار آبی است که در اثر بارش های آینده در پشت سد ذخیره خواهد شد و هموارهسعی بر این بوده تا پی شبینی صحی حتری از این مقدار ارائه شود. برف یکی از اشکال بارش است که به دلیل تأخیر در تبدیل به رواناب، مدلسازی چگونگی تبدیل آن به رواناب بسیار متفاوت از سایر اشکال بارش است. در این پژوهش سعی شده است با استفاده از تواناییهای شبک ههای عصبی مصنوعی، مدلی برای پیش بینی دبی روزانه رودخانه جاجرود تهیه شود که به کمترین میزان اطلاعات ورودی نیازمند باشد. از آنجا که حوضه آبریزرودخانه جاجرود حوض های با رژیم عمدتاً برفی است سعی شده تا میان اطلاعات آب معادل برف ایستگاه های برف سنجی حوضه و دبی خروجی از آن رابط های منطقی ایجاد شود. بهترین نتایج با تابع تانژانت هایپرپولیک و یک لایه پنهان بدست آمد هاند

نویسندگان

دانیال عباسی

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران آب، دانشکده علوم آب، دانشگاه آزاد

افشین اشرف زاده

استادیار گروه مهندسی آب، دانشکده علوم کشاورزی، دانشگاه گیلان

حسین قربانی زاده خرازی

استادیار گروه مهندسی آب، دانشکده علوم آب، دانشگاه آزاد اسلامی واحد جا

روزبه غزل

استادیار گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ر

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :