Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
ورود |عضویت رایگان |راهنمای سایت |عضویت کتابخانه ها

دوفصلنامه مطالعات اصول فقه امامیه

دوفصلنامه علمی ترویجی مطالعات اصول فقه امامیه بر اساس نامه شماره ۶۱۱۴ شورای اعطای مجوزها و امتیازهای علمی شورای عالی حوزه‌های علمیه مورخ ۱۳۹۵.۷.۱۹ از شماره اول حایز رتبه علمی ترویجی گردیده است.

رویکرد مطالعات اصول فقه امامیه
علم اصول فقه به عنوان منطق استنباط مرهون تلاش‌های شبانه روز فقیهان سخت‌کوش در طول بیش از هزار سال است. این جریان مبارک در این دوران طولانی، فراز و فرودهایی داشته است اما هرگز متوقف نشده است. در ساختن بنای محکم و عظیم علم کارآمد اصول فقه و تکامل آن، اصولیان بی‌شماری سهیم بوده‌اند و در این میان در هر دوره تعدادی از اصولیان با ابتکارها و نوآوری‌های خود در تکامل آن سهم بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند، بی‌شک آشنایی با این تحولات، عوامل موثر و شخصیت‌های تاثیرگذار در درک بهتر این علم نقش بسزایی دارد، وحید بهبهانی با منطق قوی به مقابله با افکار اخباریگری پرداخت و یکایک شبهات آنان را در باب اجتهاد و تقلید، اصول فقه، عقل، اجماع و... با پاسخ‌های قوی و محکم از میان برداشت، لذا در اندک زمانی حوزه‌های دینی به تسخیر مجدد مجتهدان درآمد و بازار اجتهاد رونق دوباره‌ای گرفت. شیخ انصاری با استفاده از شیوه وحید بهبهانی به بازسازی و تکمیل دستگاه اجتهادی پرداخت و با ابتکارات و نوآوری‌های خود هم در اصول و هم در فقه حوزه‌های علمیه را به تسخییر خود درآورد، شاگردان شیخ انصاری به نقل افکار شیخ بسنده نکردند، بلکه با دید نقادانه در مسیر تکمیل و پختگی دستگاه اجتهادی شیخ گام برداشتند؛ ایده‌های نویی در علم اصول به صحنه آمد. رویکرد اصول فقه امامیه عبارت است از توجه به شیوه‌های اجتهادی و ساختار مکتب و مبانی مهم اصولی و فقهی هر یک از فقیهان تاثیرگذار در طول تاریخ، پیگیری تحولات ایجاد شده در مبانی اصولی و فقهی فقیهان در دوره‌های مختلف و چگونگی تاثیر مبانی در مکتب فقهی فقیهان، بررسی تاریخ تحولات اصول و فقه در کنار یکدیگر و توجه ویژه به نگاه‌های نوی که در اصول فقه امامیه مطرح شده است.

تاریخ ثبت ژورنال: 5 مرداد 1401 - تعداد نمایش اطلاعات ژورنال: 693

مقالات مهم ژورنال از کلیه شماره ها (بیشترین دریافت)

اطلاعات مجله

دوفصلنامه مطالعات اصول فقه امامیه

Studies on the principles of Imami jurisprudence
موضوعات تحت پوشش: علوم اسلامی
زبان ژورنال: فارسی
صاحب امتیاز: دانشگاه بین المللی جامعه المصطفی العامیه
سطح مجله: علمی-ترویجی
ترتیب انتشار: فصلی
شماره استاندارد: 2476-4345
سال شروع انتشار: 1393
محل انتشار: ایران
کداختصاصی ژورنال: JR_MOF
ارسال مقاله به دوفصلنامه مطالعات اصول فقه امامیه

اطلاعات علم سنجی مرکز ناشر ژورنال

نوع مرکز: دانشگاه دولتی
تعداد مقالات: 1,973
در بخش رتبه بندی دانشگاه های ایران می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

جستجوی پیشرفته در مقالات این ژورنال

به اشتراک گذاری

اعتبار ژورنال

Sponsored and Indexed by
CIVILICA
We Respect the Science
این ژورنال تحت حمایت سیویلیکا می باشد و مقالات هر شماره آن پس از انتشار در پایگاه سیویلیکا نمایه سازی و منتشر می شود
مقالات نمایه شده درنظام رتبه بندی دانشگاهها و پژوهشگاههامورد تحلیل قرار میگیرد.

ساختار سازمانی

مجلات مرتبط

کنفرانسهای مشابه

پشتیبانی