اندازه گیری نیاز آبی واقعی نیشکر و مقایسه آن با نرم افزار REF - ET در جنوب اهواز جهت تعیین فرمول مناسب برای برنامه ریزی آبیاری

سال انتشار: 1387
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,982

فایل این مقاله در 8 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IDNC02_066

تاریخ نمایه سازی: 15 مهر 1387

چکیده مقاله:

در حال ح اضر کشاورزی تکیه گاه مهم امنیت و حیات اقتصادی کشور می باشد . در این میان نهاد آب بعنوان مهمترین و محدودترین عامل تولید از اهمیت زیادی برخوردار است . بنابراین با توجه به نیاز آبی بالای نیشکر و کشت وسیع آن درخوزستان تعیین دقیق میزان آب مورد نیاز این گیاه الزامی میباشد. به همین منظور نیاز آبی نیشکر با استفاده از تعداد ده لایسیمتر موجود در مزارع کشت و صنعت امیرکبیر،واقع در 45 کیلومتری جنوب اهواز، اندازه گیری شد . مدت زمان اندازه گیری یک فصل زراعی نیشکر (فروردین ۱۳۸۵ تا مهر ماه ۱۳۸۵) بوده است . لایسیمترهای مور د استفاده از نوع زهکشدار بوده و میزان نیاز آبی نیشکر به صورت روزانه اندازه گیری شد . کل نیاز آبی نیشکر بوسیله لایسیمتر در طی دوره رشد ، ۲۱۸۰ میلیمتر برآورد شد .سپس برای تعیین مناسبترین فرمول برای برآورد نیاز آبی منطقه با استفاده از نرم افزار REF-ET نیاز آبی گیاه مرجع با ۱۷ روش معمول محاسبه گردید. سپس مقادیر به دست آمده از لایسیمتر با مقادیر برآورد شده توسط این نرم افزار ، با استفاده از آزمونهای AAD و RMSE مورد مقایسه قرار گرفت . مقادیر RMSE و AAD برای فرمول بلانی کریدل به ترتیب 52/77 و 42/062 بوده که کمترین م قدار بین تمام فرمولها بودهمچنین مقدار ضریب همبستگی (R2 ) نیز برای این فرمول 71% بوده که مقدار مناسبی می باشد. در کل نتایج این فرمولهانشان داد که فرمول بلانی کریدل ، بهترین فرمول برای منطقه مورد مطالعه است .

نویسندگان

راحله موسوی حسب

کارشناس ارشد شرکت مهندسی مشاور سازآب پردازان

عبدعلی ناصری

دانشیار دانشگاه شهید چمران اهواز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • بنی عباسی، ن. و قانعی، م.ح.، 1353، بررسی و تعیین ...
  • جعفری، س.، شینی دشتگل، ع.، ناصری، ع. ع. و بنی ...
  • شینی دشتگل، ع.، جعفری، س. و بنی عباسی، ن.، بررسی ...
  • صادقی عطار، . بهنیا، ع.، کاوه، ف، 1379، راندمان کل ...
  • صارمی، م. و رادمهر، س.، 1381، تعیین آب مورد نیاز ...
  • نمایش کامل مراجع