بررسی رابطه هوش هیجانی و ریسک پذیری مدیران پروژه: مطالعه موردی: شرکت مهندسی و طراحی همپا انرژی (هدکو) و شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,204

فایل این مقاله در 8 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IPMC12_033

تاریخ نمایه سازی: 6 اردیبهشت 1396

چکیده مقاله:

اصولا تصمیم گیری مدیران به ویژه مدیران پروژه ها مستلزم پذیرش درجه ای از ریسک است، بنابراین ریسک پذیری جزء لاینفک کار یک مدیر پروژه است. از طرفی هم، هوش هیجانی از جمله رشته های جدیدی است که در مباحث مدیریت پروژه مطرح شده است. بنابراین با توجه به عدم شناخت کافی از موضوع ریسک پذیری مدیران پروژه و نبود دانش کافی در زمینه ارتباط آن با هوش هیجانی، پژوهش حاظر با هدف بررسی رابطه هوش هیجانی و ریسک پذیری مدیران پروژه صورت گرفته است. جهت اندازه گیری هوش هیجانی از پرسشنامه استاندارد برادبری-گریوز استفاده شده است و برای اندازه گیری ریسک پذیری از پرسشنامه تمایل به مخاطره و ریسک موسسه توسعه کار آفرینی هند استفاده گردید. پس از جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل نتایج مشخص شد که بین هوش هیجانی و ریسک پذیری مدیران پروژه ها رابطه مثبت و معناداری وجود دارد. و همچنین مولفه آگاهی اجتماعی بیشترین همبستگی را با ریسک پذیری مدیران پروژه ها دارد.

نویسندگان

مهدی ابطحی

گروه مدیریت، واحد مرودشت، دانشگاه آزاد اسلامی، مرودشت، ایران

کاظم عسکری فر

استادیار، عضو مدعو بخش مهندسی صنایع، موسسه آموزش عالی زند شیراز، ایران.

عباس شکفته

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع(گرایش مدیریت پروژه)، موسسه آموزش عالی زند شیراز، ایران.

سبحان سرحدی

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع(گرایش مدیریت پروژه)، موسسه آموزش عالی زند شیراز، ایران.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :