بررسی تغییرات زیست توده و غالبیت علف های هرز در تاریخ کاشت های مختلف و ارقام لوبیا سفید (Phaseolus vulgaris)

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 523

فایل این مقاله در 7 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

PULSES06_067

تاریخ نمایه سازی: 9 مرداد 1395

چکیده مقاله:

به منظور بررسی اثر تاریخ کاشت و ارقام لوبیا سفید با تیپ رشدی مختلف بر زیست توده علف های هرز و اثر تداخلی آنها، آزمایشی در سال زراعی 94-1393 در شهرستان بروجرد به صورت اسپلیت فاکتوریل در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی با 4 تکرار انجام گرفت. فاکتورهای آزمایش شامل تاریخ کاشت در چهار سطح 1 و 20 اردیبهشت ماه، 10 و 30 خرداد ماه )، رقم لوبیا سفید در دو سطح؛ لاین GOYONOK98 و رقم الماس و نیز عامل علف هرز بودند. نتایج حاصل نشان داد که اثر تاریخ کاشت و رقم/لاین و نیز اثر متقابل آنها بر میانگین تراکم و زیست توده علف های هرز اثر معنی دار داشتند. در تاریخ کاشت 1 اردیبهشت بیشترین عملکرد لوبیا حاصل شد. تاخیر 20 روزه در کاشت، سبب افزایش 46/45 درصدی زیست توده علف های هرز و نیز کاهش 32/9 درصدی در عملکرد دانه لوبیا گردید. کمترین و بیشترین زیست توده گونه های علف هرز به ترتیب در تاریخ کاشت های اول و دوم با میانگین 1139/65 و 2128/35 گرم در مترمربع حاصل شد. علف هرز تاج خروس وحشی بیشترین مقدار زیست توده و نیز بالاترین میزان چیرگی کل علف های هرز را در بین سایر گونه ها به خود اختصاص داد. علف هرز جوموشی کمترین میزان زیست توده و غالبیت را داشت. در هر چهار تاریخ کاشت مجموع تعداد گونه ها، درصد فراوانی و نیز میزان زیست توده و چیرگی علف هرز پهن برگ بیشتر از گونه های باریک برگ بودند. در حالی که مجموع تراکم علف های هرز باریک برگ به ترتیب در تاریخ کاشت های 10 خرداد و 20 اردیبهشت ماه از گونه های پهن برگ بیشتر بود. تعداد گونه های علف هرز سه کربنه (C3)، بیشتر از چهار کربنه (C4) بود اما مجموع میزان زیست توده گونه های چهار کربنه 2/9 برابر گونه های سه کربنه بود. کاشت به موقع و زود هنگام لوبیا سفید و استفاده از ارقام با تیپ رشدی رونده مانند رقم الماس، میتواند در کاهش خسارت علف های هرز و نیز افزایش عملکرد محصول موثر باشد.

نویسندگان

احمد گودرزی

دانشجوی کارشناسی ارشد شناسایی و مبارزه با علفهای هرز دانشگاه لرستان

عبدالرضا احمدی

استادیار گروه گیاهپزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان

محمدحسن کوشکی

عضو هیئت علمی، بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی بروجرد، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، بروجرد، ایران

محمد حسنوند

دکتری، مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • کیانی، ص، ا. لیزاده، ف. بذر افشان و س. ذاکرنژاد. ...
  • کوچکی، ع.، ح. کتابی و ع. نخ فروش. 1385 . ...
  • لک، م.ر.، ح.ر، دری و ل. فراهانی. 1392. تاثیر مداخله ...
  • راشد محصل، م.ح. و ک. موسوی. 1385. اصول مدیریت علفهای ...
  • کیانی، م.، ع. یدوی و م. دهنوی. 1391. اثر برهمکنش ...
  • Bagheri, A., Mahmodi, A.A., and Ghezli, F. 2004. Agronomy of ...
  • McDonald, G.K., Hollaway, K.L., and McMurray, L. 2007. Increasing plant ...
  • Zimdahl, R. L. 1995. Weed science in sustainable agriculture. Amer. ...
  • نمایش کامل مراجع