بررسی وضعیت پایداری بوم سازگان اجتماعی حوزه آبخیز زیارت با استفاده از رویکرد بوم سازگانی دستورالعمل پایش و ارزشیابی طرحه ای مدیریت منابع طبیعی کشور

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,422

فایل این مقاله در 9 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

DPCONF01_139

تاریخ نمایه سازی: 16 اسفند 1394

چکیده مقاله:

پایداری مفهومی است که توجه اساسی آن بر حفظ سرمایه های ( انسانی، طبیعی، اجتماعی و اقتصادی) در جهت عدالت بین نسلی است. توسعه پایدار در صورتی تحقق می یابد که همپوشی بین لایه های اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی ایجاد گردد. این بدان معناست که هریک از سیستمها و زیر سیستمهای اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی به حد مطلوبی از پایداری دست یابند تا بتوان در مورد پایداری به قضاوت پرداخت. جامعه روستایی، تحت تاثیر روندها و سیاستهای دهههای اخیر دچار تحولات گستردهای شدهاست، اما شواهد به گونهای است که نشان از حرکت روستاها به سمت ناپایداری به ویژه ناپایداری اجتماعی دارد. فقدان الگوی نظام مند در تبیین وضع موجود جوامع روستایی کشور و نیز عدم طراحی مطلوب شاخص های پایداری اجتماعی در این آشفتگی نقش عمدهای داشته اند. در مطالعه حاضر برای بررسی وضعیت پایداری حوزه آبخیز زیارت از معیارها و شاخصهای تدوین شده در دستورالعمل پایش و ارزشیابی طرحهای مدیریت منابع طبیعی کشور که به نوعی میتوان گفت بومی حوزههای آبخیز کشور طراحی شده است، بهره برده شد. دادههای مورد نیاز این بومسازگان از طرح سرشماری آمار و نفوس مسکن سال 1390 استان گلستان تهیه شده و برای امتیازدهی به شاخص ها ومعیارها این بومسازگان از نظر کارشناسان کمک گرفته شد. نتایج به دست آمده نشان میدهد که میزان پایداری بومسازگان انسانی با کسب مجموع امتیاز 33 و داشتن 6 معیار و 18 شاخص با کسب امتیاز کیفی 1/8 در رده ضعیف از پایداری بومسازگان اقتصادی و اجتماعی قرار دارد. با بهرهگیری از رویکرد بومسازگانی که در پی تعادل بین بوم سازگان هاست میتوان در جهت پایداری حوزه های آبخیزکشور گام برداشت. مدیران و سیاستمداران با ارائه برنامه های اجرایی مناسب در جهت بهبود وضع معیشتی و اقتصادی که از مهمترین معیارهای پایداری بومسازگان انسانی است گامی مطلوب به سمت پایداری حوزه های آبخیز توسعه پایدارمنابعطبیعی که هدف اصلی رویکرد بوم سازگانی است بردارند.

کلیدواژه ها:

دستورالعمل پایش و ارزیابی ، پایداری بوم سازگان اجتماعی ، رویکرد بوم سازگانی

نویسندگان

صدیقه شکفتی

صدیقه شکفتی دانشجوی کارشناسی ارشد

علی حشمت پور

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی گنبد کاووس

امین محمدی استاد کلایه

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی گنبد کاووس

امید اسدی نلیوان

دانشجوی دکتری دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • امیری، ن .، 1، 1390. روش محاسبه شاخص توسعه انسانی ...
  • -اسدی نلیوان، امید و نظری سامانی، علی‌اکبر و محسنی ساروی، ...
  • پوراصغرسنگاچین، ف _ 1392 . ضرورت تدوین شاخص‌های پایداری حوزه ...
  • حسن‌زاده دلیر، ک، ملکی، س. 1385. بررسی وضعیت شاخص‌های توسعه ...
  • خلاصه مطالعات حوزه آبخیز زیارت گرگان 1390، سازمان جنگلها، مراتع ...
  • دفتربرنامه‌ریزی توسعه روستایی، 1386، تدوین شاخص‌های توسعه پایدار روستایی در ...
  • دستور العمل پایش و ارزشیابی طرح‌های مدیریت منابع طبیعی و ...
  • زاهدی، شمس السادات، نجفی، غلامعلی، 1385، بسط مفهومی توسعه پایدار، ...
  • طاهرخانی، مهدی و همکاران، 387 1، گزارش راهبردی روستاهای مناطق ...
  • نمایش کامل مراجع