مقایسه بسته بندی حاوی نانوذرات دی اکسید تیتانیم و تیمار (Citrus sinensis var ) پرتودهی بر عمر انباری پرتقال والنسیا (Valencia)

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 840

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ASCONF01_008

تاریخ نمایه سازی: 14 دی 1394

چکیده مقاله:

با بهبود پارامترهای بسته بندی و توسعه ی بسته بندی های نوین می توان گامی موثر در کاهش ضایعات میوه ها و فرآورده های کشاورزی برداشت. با توجه به واحدهای بسته بندی فعال در کشور و حجم ضایعات مربوط به گونه های مختلف مرکبات با تعداد واحد های فرآوری موجود، ارائه و معرفی پوشش بهبود یافته می تواند برای صنایع مربوطه دارای جذابیت باشد. استفاده از تکنولوژی روز دنیا و علوم نانو در صنایع غذایی، تولید، فرآوری و حفظ و نگه داری محصولات به شدت رو به گسترش است. در این پژوهش تاثیر پوشش پلی اتیلن بهینه شده حاوی نانو ذرات تیتانیم دی اکساید در مقایسه با تیمار پرتوتابی بر افزایش ماندگاری و عمر انباری پرتقال مورد ارزیابی قرار داده شد. مطابق با نتایج بدست آمده پوشش مذکور توانست در (Citrus sinensis var Valencia) والنسیا شرایط محیطی کاهش درصد وزن و تاثیرات مثبت بر روی شکل و رنگ همچنین عطر و طعم میوه القا نماید. بیشترین میزان درصد کاهش وزن میوه در تیمار شاهد به میزان 4,41 درصد و کمترین میزان کاهش وزن میوه در تیمار کاربرد دو درصد نانو ذره در پوشش پلیمر به میزان 2,75 درصد مشاهده شد. بیماری های پاتولوژیک و پوسیدگی ها در کاربرد پوشش مذکور به واسطه ی خواص آنتی باکتریال نانوذره ی ت یتانیم دی اکساید کاهش یافتند .نتایج این پژوهش نشان داد که پرتوتابی با دوز های 3 و 5 کیلوگری نمونه ها تنها بر صفت پوسیدگی میوه موثر بود و توانستند این خواص آنتی باکتریال را بهبود بخشند.

کلیدواژه ها:

پرتقال والنسیا ، عمر انباری ، پوشش زیست تخریب پذیر ، نانوذره تیتانیم دی اکساید

نویسندگان

محمد جواد محمودی میمند

واحد تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان پالیز سبززاران خاتم (سهامی خاص)

نورا نبی پور

دانشکده ی کشاورزی دانشگاه گیلان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • ولی پور مطلق ون بررسی تاثیر بسته بندیهای نانو کامپوزیت ...
  • A.M. Youssef, "Polymer nanocomp osites as a new trend for ...
  • Li, H., and F., Li. 2008. Effect of nand -packing ...
  • Jianshen, An, and M., Zhang. 2008. Physical, chemical and microb ...
  • نمایش کامل مراجع