بررسی رابطه میان دوره های تغییر قیمت با سیاست های تقسیم سود در شرکتهای پذیرفتهشده در بورس اوراق بهادار تهران در دوره زمانی سالهای 1385 تا 1388

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 574

فایل این مقاله در 20 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICMEI01_342

تاریخ نمایه سازی: 14 آذر 1394

چکیده مقاله:

در این پژوهش سعی می گردد با بهره گیری از نظریه انعطاف پذیری مالی و سیاست های تقسیم سود ارتباط میان این دو عنصر در شرکت های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار تهران در بازه زمانی سالهای 1385 تا 1388 مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر مدیریت بخواهد با افزایش انعطاف مالی وجوه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در پروژه های شرکت را تامین نماید می بایست سهامداران را نسبت به سودآوری این پروژه ها مطمئن سازد. پژوهش حاضر در دو بخش به بررسی فرضیات ارایه شده می پردازد. در بخش اول با استفاده از داده های مقطعی به بررسی اختلاف میانگین میان گروه های مختلف با استفاده از نرم افزار SPSS آزمون های T، کروسکالولیس و ویلکاکسون پرداخته شد و در بخش دوم با استفاده ازداده های تابلویی و نرم افزار Eviews ازروش رگرسیون حداقل مربعات و با رویکرد اثرات ثابت، فرضیات ارایه شده مود سنجش قرار گرفت. بطور خلاصه یافته های بخش اول تحقیق حاکی از آن است که در دوره های افزایش قیمت بازار سهام تقسیم سود کمتر می گردد. همچنین مشخص گردید بدون در نظر گرفتن چگونگی وضعیت بازار سهام، شرکت های با سهام کمتر سود بیشتری را پرداخت می کنند. علاوه بر این نشان داده شد که در زمانهای کاهش قیمت بازار، بازده سهام شرکت هایی که سود بیشتری پرداخت می کنند افزایش می یابد. نتایج بدست آمده بیانگر ارتباطی منفی میان نرخ رشد پایدار شرکت ها و میزان سود تقسیمی است. هر چند شواهدی در تایید وجود ارتباط میان ریسک غیر سیستماتیک و تقسیم سود بدست نیامد. بر اساس یافته های بخش دوم پژوهش و با استفاده از داده های تابلویی، رابطه ی غیر مستقیم ریسک سیستماتیک و نرخ رشد پایدار و رابطه مستقیم بازده دارایی ها با نسبت پرداخت سود تایید گردید و ارتباط معنی داری با اندازه شرکت مشاهده نشد. یافته ها حاکی از آن است، در زمانی که بازده دارایی ها بیش از نرخ رشد پایدار گردد، رابطه ی میان ریسک و نسبت پرداخت سود سهام، رابطه ای مستقیم خواهد بود. بطور کلی نتایج این پژوهش در تایید و همسویی در تایید و همسویی با نظریه انعطاف پذیری مالی سیاست های تقسیم سود می باشد.

کلیدواژه ها:

انعطاف پذیری مالی ، سیاست های تقسیم سود ، دوره های تغییر قیمت بازار سهام ، بازده دارایی ها

نویسندگان

ابوذر طاهری

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوسنگرد خوزستان ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • Blau, B;Fuller, K.20 08.Flexibility andDividends, Journal ofCorporate Finance, 14:133-152. Boehme, ...
 • Brockman, P;Unlu, E.20 .9.Dividend policy, creditorrights, andagency costofdebt, Journal [online], ...
 • Availablefrom http ://www. sciencedirect _ c _ m/sc ince/article/p ils ...
 • Damodaran, A.20 11.Applied c orporatefinance _ 3the dn, Jo hnW ...
 • Fuller, K; Goldstein, M.20 11.Dodividends matter more indeclining markets, journal ...
 • surveyo fcashholdings andl ine _ ofcredit, Journal ofFinancial Economics, 98: ...
 • Marchica, M;Mura, R.20 10.Financial flexibility, investment ab i _ ityandfirmvalue ...
 • Millet, M:Modigliani, F.1 961.Dividend policy, growth andthevaluation ofshares .Journal ofBusiness, ...
 • Miller-M; Rock, K.1 985.Dividend po _ i c yund erasymmetric ...
 • Sayyad, K;Ulvenas, A.20 12.Examining thesources offinancial flexibility, MScthesis in Finance, ...
 • نمایش کامل مراجع