تأثیر توسعه شهری برمدیریت ضایعات جامد شهری با رویکرد پویایی سیستم

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 779

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

AIHE09_156

تاریخ نمایه سازی: 22 مهر 1394

چکیده مقاله:

یکی از عمده ترین آلاینده های محیطزیست که جزء لاینفک زندگی انسان محسوب می گردد، مواد زائد جامد است . رشد روزافزونجمعیت و بهتبع آن افزایش تولید مواد زائد، وجود نگرانی های خاص در خصوص کاهش منابع خدادادی و آلوده شدن منابع طبیعیموجود، کارشناسان را بر آن داشته که در چند دهه اخیر موضوع مدیریت مواد زائد جامد را در صدر برنامه های خود قرار دهند.دراین مقاله یک روش مدلسازی دینامیک سیستم برای پیش بینی زباله های جامدشهری خانگی در یک منطقه شهری (یزد)می باشد. تعامل میان اجزای مختلف سیستم دریک چارچوب زمانی تعیین شده بهصورت پویا با استفاده از بسته نرم افزار vensimموردبررسی قرارگرفته است. باتوجه به مطالعات انجام شده با افزایش جمعیت یک افزایش نمایی در تولید پسماندهای خانگی بهوجود آمده است. از این رو، اقدامات لازم باید جهت کاهش زباله یا دفع آن و یا بازیافت انجام شود.

کلیدواژه ها:

مدیریت مواد زائد جامد شهری ، توسعه شهری ، سیستم دینامیکی ، شبیه سازی

نویسندگان

یحیی زارع مهرجردی

دانشیار دانشگاه یزد ، بخش مهندسی صنایع ،یزد

محدثه فرامرزی نژاد

دانشجوی کارشناسی ارشددانشگاه علم و هنر، بخش مهندسی صنایع، یزد

آفرین اخوان

استادیار دانشگاه علم و هنر ، بخش مهندسی صنایع ،یزد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :