شبیه سازی و اندازه گیری همزمان داروهای هیدروکلروتیازید و لیزینوپریل با استفاده از روش آنالیز مؤلفه اصلی- شبکه عصبی مصنوعی در pH بهینه

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 853

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CAAT04_031

تاریخ نمایه سازی: 28 شهریور 1394

چکیده مقاله:

در این تحقیق اندازه گیری همزمان هیدروکلروتیازید و لیزینوپریل به وسیله اسپکتروفتومتری مرئی- ماوراء بنفش به کمک روش آنالیز مؤلفه اصلی- شبکه عصبی مصنوعی مورد بررسی قرار گرفته است. برای افزایش حساسیت و گزینش پذیری، تدثیر مقادیر pH بر روی طیف هر ترکیب در غلظت ثابت از داروها از pH=2-11 (40 میکرومول بر لیتر هیدروکلروتیازید و 40 میکرومول بر لیتر لیزینوپریل) به طور جداگانه بررسی شد و pH=5 به عنوان pH بهینه انتخاب شد. بعد از کاهش داده های سنتیکی با استفاده از آنالیز مؤلفه اصلی- شبکه عصبی مصنوعی پیوسته از سه لایه گره از طریق به کاربردن قانون یادگیری پس انتشار آموزش داده می شود. ضریب تعیین و خطای مربعات میانگین در نورون 6 به عنوان بهترین نورون برای هیدروکلروتیازید و لیزینوپریل به ترتیب 0/99، 0/98، 0/077 و 0/252 در دسته تست به دست آمده است. این روش پیشنهادی برای اندازه گیری همزمان در چندین نمونه سنتزی، فرمول های دارویی هیدروکلروتیازید و لیزینوپریل به طور موفقیت آمیزی به کاربرده شده است.

نویسندگان

میثم قنبری

دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران

مجید محققیان

عضو هیئت علمی گروه شیمی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • .P.D. Wentzell, M.I. Karayannis, S.R. Crouch, Simultaneous kinetic determination with ...
  • .Yongnian Ni, Chao Liu, Serge Kokot, Simultaneous kinetic sp _ ...
  • .Tatia M.C. Lee, Wen-hua Zhou, Xiao-jing Luo, Kenneth S.L. Yuen, ...
  • نمایش کامل مراجع