ارزیابی ریسک محیط زیستی سد گاوی ایلام با استفاده از روش TOPSIS

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,419

فایل این مقاله در 15 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IRANEIA11_005

تاریخ نمایه سازی: 15 بهمن 1393

چکیده مقاله:

هدف از انجام این تحقیق ارزیابی ریسک محیط زیستی سد گاوی در استان ایلام با استفاده از روش TOPSIS می باشد. در ابتدا به شناسایی فعالیت ها و محیط زیست محدوده مطالعاتی پرداخته شده است، لیستی از عوامل ریسک های محیط زیستی تهیه و در قالب پرسشنامه در اختیار کارشناسان حوزه سد و محیط زیست قرار گرفت. سپس با استفاده از نرم افزار SPSS16 پرسشنامه ها بررسی و در نتیجه تعداد 12 عامل ریسک شناسایی شدند. پس از آن با استفاده از روش ارزیابی ریسک مقدماتی (PHA) یک شمای کلی از ریسک های پروژه به صورت کیفی بدست آمد که در نتیجه ی آن 3 ریسک برداشت منابع قرضه،خاکبرداری و خاکریزی و تاثیر بر آبزیان به عنوان ریسک های غیرقابل قبول شناخته شدند. سپس با استفاده از روش TOPSIS و به کمک نرم افزار excel که یکی از روش های تصمیم گیری چند شاخصه می باشد، کار تجزیه و تحلیل و الویت بندی ریسک ها به انجام رسید. مهمترین ریسک های سد گاوی قطع ارتباط زیستگاه با وزن 0/3002، آلودگی آب با وزن 0/295 و تاثیر بر آبزیان با وزن 0/293 به عنوان رتبه های اول تا سوم معرفی شدند. مهمترین اقدامات اصلاحی جهت کاهش ریسک های مرحله ساختمانی احیای پوشش گیاهی و حفاظت از نواحی پیرامونی دریاچه سد به عنوان زیستگاه های جدید وحوش منطقه،جلوگیری از آلوده شدن آب و حفاظت از محل های تخم گذاری ماهی ها می باشد.

نویسندگان

سید علی جوزی

دانشیار گروه محیط زیست، دانشکده محیط زیست و انرژی،دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

مهسا کلاهی

دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست، دانشکده محیط زیست و انرژی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :