افزایش مشارکت شهروندی در طراحی فضای شهری با بهره گیری از تکنیک مکان سنجی (place check)، (نمونه موردی: محله منیریه تهران)

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,852

فایل این مقاله در 13 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ASUSC01_343

تاریخ نمایه سازی: 5 مهر 1393

چکیده مقاله:

نقش انکار ناپذیر مردم در حل مسائل و مشکلات جامعه شهری، ضرورت مشارکت مردم در فرایند طراحی شهری با تدوین تکنیک هایی که به راحتی توسط همگان قابل استفاده باشد را تبدیل به یکی از دغدغه های این رشته و حرفه نموده است . طراحی شهری جهت آفرینش مکان های شهری مطلوب و ارتقاء کیفیت مکان های موجود همواره نیازمند عمل سنجش کیفیت فضاهای همگانی است. تکنیک مکان سنجی (پلیس چک) یکی از تکنیک های جدید طراحی شهری است که برای مشارکت دادن مردم و شهروندان عادی در ارزیابیمحیط های شهری تدوین گردیده است . هدف از این پژوهش بررسی روند، روش و ابزار (پلیس چک) در ایجاد مشارکت شهروندان در طراحی شهری است. نمونه موردی این پژوهش محله منیریه در منطقه 11 شهرداری تهران است. در این پژوهش ضمن جمع آوری اطلاعات به صورت مشاهده ای، پرسش نامه و مطالعات میدانی با تحلیل داده ها در محیط نرم افزار و تهیه جداول و نمودارها به تجزیه و تحلیل موضوع پرداخته شده است . استنباط آماری از داده ها مشخص ساخت که استفاده از این تکنیک می تواند از عوامل مؤثر در ایجاد و افزایش مشارکت شهروندان در فضاهای عمومی شهر تهران باشد و استفاده از این روش، اقدام مؤثری برای افزایش کیفیت فضاهای عمومی شهری است.

نویسندگان

مرتضی خیاط پور نجیب

دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی شهری، گروه شهرسازی، واحد زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی زنجان، ایران

احسان رنجبر

دکترای معماری، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس تهران، ایران

قطب الدین صادقی

دکترای هنرهای نمایشی، گروه نمایش، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی تهران، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :