تعیین بهترین تاریخ کشت گیاه کینوا (Chenopodium quinoa) در نوار ساحلی جنوب ایران

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 4,311

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

HORTISYMP01_125

تاریخ نمایه سازی: 5 مهر 1393

چکیده مقاله:

به منظور تعیین بهترین تاریخ کشت گیاه کینوا در نوار ساحلی جنوب ایران این آزمایش در قالب یک طرح بلوک های کامل تصادفی با 7 تیمار (تاریخ کشت) در سه تکرار در میناب اجرا گردید. بدین منظور بذر کینوا در تاریخ کشت های اول و پانزدهم مهر، آبان، آذر و اول دی ماه در ایستگاه تحقیقات کشاورزی میناب کشت شد. عملیات داشت شامل آبیاری و وجین علف های هرز در طول اجرای آزمایش انجام شد. نتایج نشان داد که بوته ها از اوایل رشد و حتی در مراحل تولید بذر به شدت مورد حمله آفات و پرندگان قرار گرفتند. حمله پرندگان به بوته های دو تاریخ کشت آخر (پانزدهم آذر و اول دی) کمتر از تاریخ های کشت دیگر بود. وقوع بارندگی در زمان ظهور گیاهچه منجر به از بین رفتن بوته ها به دلیل مرگ گیاهچه گردید. جوانه زنی و رشد رویشی گیاهچه در کشت های اول مهر تا پانزدهم آبان ماه در حد بهینه ای بود ولی با سرد شدن هوا از سرعت رشد رویشی کاسته وگیاهان در ارتفاع کوتاه تری به فاز زایشی وارد شدند.

نویسندگان

حامد حسن زاده خانکهدانی

محقق ایستگاه تحقیقات کشاورزی میناب

غلامعباس شاکردرگاه

کارشناس ایستگاه تحقیقات کشاورزی میناب

فائزه درجانی

کارشناس تولیدات گیاهی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :