تعیین حداقل طول ستون خاک برای تعیین تابع ضریب پخشیدگی هیدرولیکی به روشی ساده

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,708

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_562

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

یکی از خصوصیات هیدرولیکی آب خاک ضریب پخشیدگی آب در خاک است . روشهای آزمایشگاهی و مزرعهای زیادی برای تعیین ضریب پخشیدگی آب در خاک ارائه شده که از جمله روش ارائه شده توسط وانگ و همکاران (2004) می باشد . در این روش با معادلات ارائه شده تنها ازطریق اندازه گیری جبهه نفوذ نسبت به زمان، مقدار نفوذ تجمعی نسبت به فاصله جبهه نفوذ از ابتدا و مقدار نفوذ لحظه ای نسبت به عکس فاصله جبهه نفوذ از ابتدا می توان ضریب پخشیدگی آب را در مقادیر مختلف رطوبت حجمی خاک بدست آورد . اما در روش ارائه شده توسط وانگ و همکاران (2004) طول ستون خاک که برای تعیین تابع ضریب پخشیدگی آب بکار می رود بر صحت نتایج مؤثر می باشد که این محققین این مساله را فقط برای یک بافت خاک مورد بررسی قرار دادند و حداقل طول ستون خاک را برای این روش 8 سانتی متر گزارش نمودند . بنابراین در این پژوهش بجای یک بافت، سه بافت خاک مختلف سبک، متوسط و سنگین مورد آزمایش قرار گرفته است و حداقل طول ستون خاک لازم جهت استفاده از روش وانگ و همکاران (2004) برای تعیین معادلات ضریب پخشیدگی آب نسبت به رطوبت حجمی برای بافت های مختلف تعیین شده است .

نویسندگان

علی شعبانی

دانشجوی کارشناسی ارشد بخش آبیاری، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شیراز

علیرضا سپاسخواه

استاد بخش آبیاری، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شیراز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Brooks, R.H., & A.J. Corey, 1964, Hydraulic properties of porous ...
  • Cox, C. L., W. F. Jones, V. L. Quisenberry, & ...
  • Kool, J. B., J. _ Parker, & Th. Van Genuchten, ...
  • Wang, Q., M. Shao, & R. Horton, 2004, A simple ...
  • نمایش کامل مراجع