ارزیابی تخمین رواناب با استفاده از مدل SWAT2000 در زیر حوزه ونک از حوزه آبخیز کارون شمالی

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,546

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_089

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

فرسایش خاک یکی از مهم ترین مشکلات کشاورزی و منابع طبیعی در جهان است . فرسایش خاک در ایران بسیار شدید است . طبق تحقیق جلالیان و همکاران، متوسط فرسایش خاک در ایران 2500 تن برکیلومتر مربع در سال برآورد شده است که ًحدودا 4/3 برابر متوسط فرسایش جهانی و 20 تا 30 برابر حد قابل قبول فرسایش میباشد . همچنین اطلاعات و آمار موجود نشان میدهد که 59 درصد از 17 حوزه از حوزههای مورد مطالعه در ایران به شدت تخریب یافته اند [.1] هدف از این مطالعه شبیهسازی رواناب در حوزه ونک از زیرحوزههای کارون شمالی با استفاده از مدل SWAT2000 و واسنجی واعتبارسنجی آن با استفاده از برنامه SUFI-2 بود . SWAT یک مدل شبیه سازی پیوسته، مفهومی و طولانی مدت در مقیاس حوزهای است که بر اساس دوره زمانی روزانه طراحی شده است . این مدل اثر عملیات مدیریت اراضی را روی آب، خاک، رسوب و املاح در آبخیزهای پیچیده بزرگ با انواع مختلف خاک، استفاده اراضی و شرایط مدیریتی برای دورههای طولانی مدت تخمین میزند SUFI-2 [.4] یک برنامه مدلسازی برای انجام واسنجی و آنالیز عدم قطعیت است که در سال 2006 توسط عباسپور و همکاران توسعه یافته است [.3]

نویسندگان

اعظمه ژاله

دانشجوی کارشناسی ارشد گروه خاکشناسی دانشگاه اصفهان

مجید افیونی

استاد گروه خاکشناسی دانشگاه اصفهان

احمد جلالیان

استاد گروه خاکشناسی دانشگاه اصفهان

کریم عباسپور

محقق EAWAG در سوئیس

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • جلالیان، ا.، ا. محمدی قهساره و ح. کریم زاده. 1373. ...
  • مهندسین مشاور یکم، 1367. مطالعات جامع احیا و توسعه کشاورزی ...
  • Abbaspour, K. C., J. Yang, I. Maximov, R. Siber, K. ...
  • Neitsh, S. L., J. Arnold, J. R. Kiniry, J. R. ...
  • نمایش کامل مراجع