تاثیر رقم و مدیریت باغ در کاهش خسارت سرمازدگی بهاره درختان پسته در خراسان

سال انتشار: 1384
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,888

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SCFDC01_059

تاریخ نمایه سازی: 29 دی 1385

چکیده مقاله:

سطح زیر کشت پسته در کشور بیش از 400 هزار هکتار می باشد که به طور عمده در سه استان کرمان، یزد و خراسان پراکنده شده اند. نظر به اینکه سرمای دیررس بهاره معمولا در سطح وسیع و در حساسترین زمان اتفاق می افتد. بیشترین خسارت را نسبت به سایر عوامل طبیعی محدود کننده تولید، به محصولات کشاورزی و به خصوص به درختان میوه وارد می کند. سرمای دیررس بهاره در فروردین 1384، خسارت زیادی به باغهای پسته خراسان وارد نمود. میزان خسارت وارده به درختان، رابطه مستقیمی با شدت سرما (حداقل درجه حرارت + مدت زمان سرما) نوع رقمف مدیریت قبل و بعد از سرما و موقعیت جغرافیایی باغ داشت. بررسی منابع نشان داد که حساسیت بافت های گیاهی به سرمای بهاره و یخ زدگی متفاوت است. بافت های گل در مراحل مختلف رشد، مقاومت متفاوتی نسبت به سرما دارند. جوانه های گل در حال خواب بیشترین مقاومت را دارا هستند، در حالیکه با تورم جوانه، مقاومت افت کرده و در گل های باز شده به حداقل می رسد (Westeood 1978) . خسارت سرما درجوانهها به شکل تغییر رنگ بافت ها، نابودی گل در داخل جوانه، پژمردگی کلاله و خامه و نهایتا قهوه ای شدن و ریزش آنها خواهد شد (Faust 1997).

نویسندگان

عبدالحمید شرافتی

محقق ایستگاه تحقیقات پسته خراسان - فیض آباد

حسین حکم آبادی

محقق موسسه تحقیقات پسته کشور، رفسنجان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • قلی پور، یوسف. 1383. مطالعه آزمایشگاهی و مزرعه ای سرمازدگی ...
  • Faust, M. 1997. physiology of temperate ZOne Frui trees .Academic ...
  • Wes twood, MN _ 1978. Temperate - zOne pomology. WH ...
  • نمایش کامل مراجع