تولید سازهی hairpin RNA ژن P25 از ژنوم ویروس PVX و ایجاد مقاومت در گیاهان تراریخت و تولید siRNA های نانوپلیپلکس این ژن در محیط in vitro

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 694

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

AGRIBIOTECH03_633

تاریخ نمایه سازی: 27 تیر 1392

چکیده مقاله:

با استفاده از روشهای بیوتکنولوژیکی، افقهای جدیدی برای کاهش خسارت ویروسهای گیاهی و جانوری فراهم شده است . PVX از مهمترین ویروسهای خسارتآفرین سیبزمینی سراسر جهان است و دارای اهمیت فراوانی در زیستفناوری میباشد. بررسی و مطالعه نقش پروتئینهای ممانعتکننده از مکانسیم دفاعی طبیعی RNA Silencing که از ژنوم خود ویروسها در میزبان، کد میشوند، ما را بر آن داشت که با استفاده از ژن 25 P ویروس PVX به تولید گیاه سیبزمینی مقاوم به این ویروس بپردازیم. برای این منظور کلونینگ 400 نوکلئوتید از توالی کامل ژن 25 P دو بار و در خلاف جهت یکدیگر انجام و وکتور pFGC5941 تولیدکننده RNA ی سنجاقسری این پروتئین طراحی شد و با اگروباکتریوم به گیاه سیبزمینی رقم آگریا تراریزش گردید. بدینترتیب ممانعت از بیان این ژن از طریق knock down رونوشتهای پیامآور آن با تولید siRNA های 25 P در سیتوپلاسم سلولهای گیاه انجام و مقاومت طبیعی RNA Silencing علیه PVX در سلولهای گیاه تراریخت سیبزمینی ممتد و بدون ممانعت انجام خواهد شد. مطالعه روی گیاهان سیبزمینی تراریخت با استفاده از تکنیکهای RT-PCR ،PCR و DAS-ELISA حضور رونوشتهای سازهی hpRNA ی ژن 25 P را تائید کرد. جنبهی نوآوری این تحقیق در مقایسه با دستاوردهای قبلی، ایجاد مقاومت از طریق خاموش کردن ژن suppressor مکانیسم دفاعی RNA Silencing است که باعث عدم توقف این مکانیسم میشود. همچنین با ترکیب siRNA های سنتز شده در محیط in vitro با نانوپلیمرهای مناسب میتوان رهایش siRNA های خاموشکنندهی ژن P25 را در بستهبندی نانوکمپلکس به درون سیتوپلاسم سلول گیاه درگیر با بیماری جهت مقایسه نتایج مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

نویسندگان

شهلا سادات فاطری رضوانی

دانشجوی کارشناسی ارشد گروه بیوتکنولوژی، دانشکده کشاورزی دانشگاه ترب

مقصود پژوهنده

استادیار گروه بیوتکنولوژی، دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت معلم آذربا

مقصود پژوهنده

دانشجوی کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی، دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مع

اکبر شیرزاد

استادیار گروه بیوتکنولوژی، دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت معلم آذربا

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Bazzini, A.A., Asurmendi, S. Hopp, H. E., and Beachy, R. ...
  • Bass, B.L., 2000. Double-strand RNA as _ template for gene ...
  • Bazzini, A.A., H.E. Hopp, and a.S.A. R. N. Beachy, 2006. ...
  • Beachy, R.N., 1997. Mechanisms and pplications of pathogen- derived resistance ...
  • Feng, D., et al., 2003.Silencing of potato X coat protein ...
  • Silva, A., et al., 2010. Conjugated polymer nanoparticles for effective ...
  • Tang, W., et al., 2006. Efficient delivery of small interfering ...
  • نمایش کامل مراجع