ارزیابی کاربرد مفهوم) تولید تمیز ( برای بهینه سازی مصرف انرژی در بخش مدیریت بحران ساختمان،آیا مفهوم این کاربرد در بخش ساختمان می تواند مقوله ای اصولی باشد؟

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,206

فایل این مقاله در 12 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CMCILFUS03_028

تاریخ نمایه سازی: 9 دی 1391

چکیده مقاله:

برای قرنها تمدن بشری متکی به مصرف هر چه بیشتر مواد و انرژی و ایجاد آلودگی های مربوط بوده و فقط طی چند دهه گذشته تا حدودی به رفع این آلودگی ها همت گماشته اشت. اما نکته اینجاست که روش مزبور یعنی ایجاد آلودگی و سپس رفع آن، دارای چند ایراد عمده است که مهمترین آن هزینه ای است که برای تهیه مواد و انرژی مصرف و سپس به صورت ضایعات و آلودگی تلف می شود وهزینه مجددی نیز باید برای حذف آن پرداخت. یک مفهوم جامع است که بر استراتژی پیشگیری از (Clean production) تولید تمیز ایجاد آلودگی و ضایعات به جای تصفیه آنها مبتنی است. این مفهوم تا به حال بیشتر با انگیزه حفظ محیط زیست توسعه یافته در حالیکه مقاله حاضر تلاش می کند آن را با رویکرد بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان بررسی نماید. نکته جالب توجه اینکه مقاله حاضر مصرف انرژی درساختمانها را نه فقط در دوره ساخت و بهره برداری بلکه از مرحله تولید مصالح ساختمانی و حمل آنها به محل ساخت و ساز در نظر می گیرد. بدیهی است که ترویج مفهوم تولید تمیز در بخش ساختمان کشور می تواند به کاهش شدید مصرف انرژی از یکسو و ارتقای شرایط زیست محیطی از سوی دیگر منجر گردد.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

مرتضی فرامرز

کارشناسی رشته معماری (عضو باشگاه پژوهشگران جوان)

لادن عزیزی لرد

کارشناسی رشته معماری

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Kruszewsk, Iza & Thorpe , Bverley , :What Is Clean ...
  • WWW.rache. org/b ulletin/bulleti .cfm?issue ID=1373 ...
  • UNIDO, "Serving Development by the Environment", May 1993 ...
  • :Clean Car Standard WWW _ c le anc arcampaign _ ...
  • Chandak, S.P, "cleaner production, " National cleaner production center, New ...
  • Kruszewsk, Iza & Thorpe, Beverley, ; strategies to promote clean ...
  • نمایش کامل مراجع