شبیه سازی حرکت نیترات در خاک های تحت کشت نیشکر با استفاده از مدل انتقال املاحHYDRUS- 1D

سال انتشار: 1389
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,386

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SACP01_162

تاریخ نمایه سازی: 6 دی 1389

چکیده مقاله:

نیتروژن یکی از عناصر ضروری جهت رشد گیاهان می باشد که کمبود ان باعث زرد شدن برگها و کاهش کمی و کیفی محصول میگردد نیشکر گیاهی چند ساله است که در طول دوره رشد سریع خود نیاز به آب و کود نیتروژنه فراوانی دارد شناخت عوامل موثر برحرکت نیترات در پروفیل خاک کمک موثری در مدیریت و کاهش ابشویی نیترات از منطقه رشد گیاه مینماید امام 1383، دراین تحقیق به منظور بررسی حرکت نیترات درخاک تحت کشت نیشکر ، پس از داده برداری از مزرعه اقدام به شبیه سازی حرکت نیترات با استفاده از نرم افزار HYDRUS-1D بعمل امد. نتایج شبیه سازی حرکت نیترات بوسیله مدل HYDRUS-1D نشان داد که گرچه این مدل توانست براورد خوبی از روند حرکت نیترات در خاک انجام دهد ولی مقادیر بهینه شده توسط آن از میزان تعیین شده در ازمایشهای صحرایی کمتر بود.

نویسندگان

زهرا درخشان نژآد

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات اهواز

غلامعباس صیاد

استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز

علیرضا جعفرنژادی

هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی خوزستان اهواز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :