تعیین حریم نقطه ای منابع آب زیرزمینی با بهره گیری از دستورالعمل نحوه صدور مجوز بسته بندی آب جهت مصارف شرب (پیشنهادی وزارت نیرو) و روش WhAEM2000 ( پیشنهادی EPA) (مطالعه موردی: چاه آب شرب پارک شهر بجنورد)

سال انتشار: 1389
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 918

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICW01_068

تاریخ نمایه سازی: 10 آبان 1389

چکیده مقاله:

حفظ و حراست از منابع آب به ویژه منابع آب زیرزمینی که امروزه یکی از مهمترین منابع تأمین آب جوامع انسانی در ایران به شمار می آید از اهداف اساسی مدیریت منابع آب کشور محسوب میگردد. در این راستا وزارت نیرو در خلال دستورالعملی تحت عنوان دستورالعمل نحوه صدور مجوز بسته بندی آب جهت مصارف شرب پیشنهادی را برای تعیین حریم کیفی چاههای آب شرب ارائه نموده است. از سوی دیگر روش WhAEM2000 که مبتنی بر زمان سفر می باشد نیز از سوی EPA بدین منظور معرفی گردیده است. در این مقاله با مطالعه موردی بر روی چاه شرب پارک شهر بجنورد هر دو روش مورد بررسی قرار گرفته اند و در نهایت روش WhAEM2000 به دلیل انطباق بیشتر با شرایط هیدرولیکی حاکم بر جریان آب زیرزمینی به عنوان روشی ارجح شناخته شده است.

نویسندگان

لیلا کریمی

دانشجوی کارشناسی ارشد محیط زیست- منابع آب دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقی

امیرحسین جاوید

دانشیار گروه محیط زیست - منابع آب دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهرا

یاسر بابایی

کارشناس محیط زیست شرکت مهندسی مشاور طوس آب

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :