پیشنهاد مدل مناسب دستیابی به فناوری های نوین در صنعت حفاری (مطالعه موردی تکنولوژی یونیت های نمودارگیری سطحی موسوم به Mud Logging درشرکت ملی حفاری ایران)

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 668

فایل این مقاله در 13 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICMEH03_096

تاریخ نمایه سازی: 5 بهمن 1395

چکیده مقاله:

روشهای ایجاد تکنولوژی متنوع است و انتخاب بین آنها بستگی به عوامل بسیار زیادی از جمله وضعیت فناوری در صنعت مربوطه، وضعیت تکنولوژی در سایر کشورهای دنیا، استراتژی های ملی کشور و موارد دیگر دارد. این روشها طیف وسیعی از انتقال تکنولوژی بصورت کلید در دست تا خلق کاملاً درونزای تکنولوژی را شامل می شود. همچنین روشهای غیر مستقیمی بدین منظور وجود دارند که در جای خود قابل بحث می باشند. یک استراتژی مناسب بایستی راهنمای خوبی برای دست اندرکاران در تصمیم گیری بین این روشهای مختلف باشد. برای تصمیم گیری در مورد نحوه ایجاد وتوسعه تکنولوژی، مقالات، نظرات و مدلهای مختلفی وجود دارد. وجه مشترک تمامی آنها برخورد کلی و کیفی با مسئله است. در مدلهای جدید تلاشهایی برای حل سیستماتیک و قدم به قدم این مسئله تصمیم )تصمیم گیری در مورد انتخاب بین روشهای مختلف ایجاد تکنولوژی( برداشته شده است بااین حال هنوز با این هدف فاصله وجود دارد. تلاش نگارنده در ارائه مدلی بوده که با استفاده مؤثر از مدلهای قبلی و نیز محاسبات کمی و ریاضی، بتواند تصمیم گیرنده را درحل مسئله مورد نظر در صنایع با ویژگی های مشابه یاری نماید. دراین روش حداقل احتمال برای برخوردهای سلیقه ای و غیرکارشناسی وجود دارد ولی امکان در نظرگرفتن ملاحظات کارشناسی در چارچوب کلی کار فراهم می باشد. مدل پیشنهادی با انجام مطالعات موردی برای فناوری دستگاه های نمودارگیری موسوم به Mud Logging در صنعت حفاری مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج توسط کارشناسان خبره و مدیران ، منطقی و قابل قبول تشخیص داده شده است.

نویسندگان

علی دقایقی

دانشجوی دکترای مدیریت دانشگاه تهران )پردیس البرز(

نیما مختارزاده

استادیار دانشکده مدیریت , دانشگاه تهران

جواد قربانی

مهندسی ابزار دقیق , وزارت نفت

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Little A.D..(1981), The Strategic Management of Technology , European Management ...
  • Ford D., (1988) _ Develop Your Technology Strategy , Long ...
  • Rejneesh Narula, Choosing between Internal and Non-internal R&D Activities: Some ...
  • نمایش کامل مراجع