راه کارهای علمی- عملی کاهش اثرات مخرب زیست محیطی پراکنش ریزگردها در جنوب شرق ایران با تاکید بر تجربیات بومی در منطقه سیستان

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 781

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

TICD01_046

تاریخ نمایه سازی: 25 آذر 1395

چکیده مقاله:

مناطق وسیع ای از بخش های مرکزی و شرقی ایران به ویژه در شرقی ترین مناطق سرزمینی ایران در دشت فروافتاده سیستان، در همسایگی کشورهای افغانستان و پاکستان، از مکان های مساعد برای رخداد مکرر پدیده وزش بادهای قوی و برخاست و پراکنش ریزگردها در ایران معرفی شده، فرونشست این ریزگردها بر زیست بوم های طبیعی آب، خاک و گیاهان، جانوان و انسان تاثیرات مخرب و بیماری زا داشته، کاشت درختان بومی، حصارکشی و... از تجربیات بومی برای جلوگیری از تولید و پراکنش ریزگردها در منطقه و کاهش خسارات وارده بر زیست بوم های طبیعی و مصنوعی، گیاهی و جانوری و انسانی آن بوده، مدیریت صحیح زمین های خشک و نیمه خشک محلی که منبع اصلی تولید کننده ریزگردها در این منطقه می باشند، جلوگیری از بیابان زایی و افزایش روند بیابان زایی در منطقه از اقدامات اساسی و پیش یابی تولید و پراکنش ریزگردها در منطقه برای کاهش اثرات این رخداد طبیعی در منطقه از اقدامات فوری مورد نیاز منطقه می باشد.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

محمدرضا نورا

دانشگاه آزاد اسلامی- واحد زاهدان/دانشکده علوم پایه، گروه تحصیلات تکمیلی، زاهدان، ایران

بهروز صاحب زاده

دانشگاه فرهنگیان/پردیس شهید مطهری، گروه علوم تجربی، زاهدان، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :