بررسی اهمیت ابزار دقیق در سدهای خاکی بهمنظور جابجایی و تنشهای کل افقی و قائم

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,017

فایل این مقاله در 13 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

RCEAUD02_536

تاریخ نمایه سازی: 16 شهریور 1395

چکیده مقاله:

سدها ازنظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارای اهمیت بسیار زیادی میباشند . توجه به این نکته ضروری است که طراحی و اجرای یک سد، تنها بخشی از مجموعه فعالیتهای پروژه است و در کنار آن کنترل ایمنی و پایداری اجزایمختلف آن با توجه به اهمیت سازه سد از جنبههای مختلف، در طول دوران ساخت و بهرهبرداری، از مهمترین مسائل است. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که سدها همواره باید تحت کنترل باشند. بازرسی پیوسته در مورد عملکرد سدها مخصوصاًسدهای خاکی، نهتنها از دیدگاه پیشرفت شناخت رفتار بخشهای مختلف سد اهمیت دارد بلکه از دیدگاه ایمنی و رفع نواقص احتمالی و کمک به مهار شدن عواملی که ممکن است باعث تخریب سد گردد از اهمیت خاصی برخوردار است. دراین پژوهش پس از مدلسازی یک سد با نرمافزار GeoStudio ، به مقایسه نشست، جابجایی و تنش کل قسمتهای مختلف سد با تا توجه به تغییر هندسه و ارتفاع تراز آب پرداختهشده است. نتایج نشان میدهد که جهت رفتارنگاری سالم یک سد، شایسته است از ابزار دقیق بهاندازه کافی و با دقت بالا بخصوص در مناطق حساس سد استفاده شود

نویسندگان

مهدی کماسی

استادیار، دکتری سازههای هیدرولیکی، گروه مهندسی عمران، دانشکده مهندسی، دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی (ره)

سیدمحمدرضا هاشمی

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران آب و سازههای هیدرولیکی، گروه مهندسی عمران، دانشکده مهندسی، دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی (ره)

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :