تحلیل شاخص های آب و انرژی در تولید لوبیا قرمز ( مطالعه موردی: منطقه بیرانشهر لرستان )

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 692

فایل این مقاله در 7 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

PULSES06_237

تاریخ نمایه سازی: 9 مرداد 1395

چکیده مقاله:

منابع آب و انرژی در بخش کشاورزی دارای محدودیت بوده و با افزایش جمعیت و تقاضای غذا، مصرف آنها در فرآیند تولید محصول به شدت افزایش خواهد یافت، به همین منظور استفاده بهینه از منابع آب و انرژی امری ضروری است. این تحقیق با هدف تحلیل شاخص های آب و انرژی در تولید لوبیا قرمز در منطقه بیرانشهر لرستان انجام شد. شاخص های مذکور با استفاده از داده های اندازه گیری شده و همچنین تکمیل پرسش نامه از 5 مزرعه شاخص در طی سال زراعی 93-1392 محاسبه گردیدند. براساس نتایج این پژوهش، متوسط آب آبیاری اندازه گیری شده برای مزارع انتخابی 7305 مترمکعب در هکتار تعیین شد. شاخص بهره وری آب در ازای کل آب مصرفی برای لوبیا قرمز 0/18 کیلوگرم بر مترمکعب، همچنین براساس هزینه های تولید، آب و قیمت فروش محصول، بهره وری اقتصادی آب ( سود خالص ) به ازای واحد آب مصرفی 1490 ریال بر مترمکعب محاسبه شد. شاخص نسبت انرژی در تولید لوبیا قرمز 0/41، همچنین شاخص بهره وری انرژی که مقدار آن بر حسب کیلوگرم بر مگاژول بیان می شود در تولید این محصول 0/03 برآورد شد. نتایج نشان داد که مدیریت آب و انرژی به منظور افزایش سود در محصولات کشاورزی امری مهم و تاثیرگذار است.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

موحد سپهوند

دانشجوی دکتری رشته مکانیزاسیون کشاورزی دانشگاه تهران

مراد سپهوند

عضو هیات علمی، بخش تحقیقات خاک و آب، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، خرم آباد، ایران

مرضیه سپهوند

دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته شیمی خاک دانشگاه صنعتی اصفهان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :