بررسی و عملکرد سیستم الکتروفیلتر در کنترل ذرات غبار و ارائه راهکارهای کنترلی (مطالعه موردی: کارخانه سیمان زاوه- تربت حیدریه)

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,976

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

HYGIENE03_035

تاریخ نمایه سازی: 16 اسفند 1394

چکیده مقاله:

کارخانجات سیمان از اساسی ترین معضلات زیست محیطی آلودگی هوا به شمار می آیند. از همین رو یکی از مسائل و مشکلات اساسی این کارخانجات کنترل و پیشگیری از انتشار بیش از حد مجاز آلاینده ها می باشد. عمده آلاینده مهم این صنعت گرد و غبار فراوان است. گردوغبار به عنوان یک خطر عمده شغلی در صنایع و معادن به شمار می رود و عامل ایجاد کننده قدیمی ترین و رایج ترین بیماریهای ریوی شغلی در دنیا محسوب می شود. در این تحقیق، با 6 نمونه برداری تصادفی غلظت ذرات خروجی دودکش، قبل و بعد از اتصال به الکتروفیلتر مورد سنجش قرار گرفت. عملکرد تئوری و اسمی این سیستم در سال اول بهره برداری 99/99 درصد بود. اما پس از 8 سال از بهره برداری سیستم الکتروفیلترف عملکرد آن به 99/2 کاهش پیدا کرده. با توجه به این مسئله که افزازیش انتشار غبار برای محیط زیست، سلامت کارکنان و اقتصاد کارخانه حائز اهمیت است، بدین منظور در ادامه به عوامل کاهش عملکرد سیستم های الکتروفیلتر پرداخته شده و راهکارهایی جهت بهبود آن ارائه گردیده است.

نویسندگان

سارا نظام پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد محیط زیست، دانشکده علوم محیطی، دانشگاه حکیم سبزواری

قاسم ذوالفقاری

استادیار گروه محیط زیست، دانشکده علوم محیطی، دانشگاه حکیم سبزواری

وحید رجب زاده

کارشناس ارشد محیط زیست و مدیر عامل شرکت پاک آفرینان آویژه

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :