گونه های بادام کوهی استان بوشهر

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,411

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

BSCONF02_103

تاریخ نمایه سازی: 30 بهمن 1394

چکیده مقاله:

از 21 گونه بادام موجود در ارتفاعات مناطق کوهستانی ایران، 6 گونه انحصاری ایران هستند و چهار گونه Amygdalus scopariaو A. Arabica دو گونه بدون خارو A. Eburnean و A. Iransharii دو گونه خاردار در 7 منطقه از رشته ارتفاعات استان بوشهر عسلویه، جم، ریز، کنگان، دیر، دشتی و دشتستان از ارتفاع 500تا1750 متر از سطح دریا رویش دارند. این گونه ها دارای پراکنش نسبتاً خوبی در استان بوشهر هستند. بادامستان ها در نواحی کوهستانی استان بوشهر می رویند و یکی از مقاوم ترین درختان به سرما و خشکی می باشند و سرمای تا 20 درجه سانتی گراد زیر صفر و گرمای تا 52 درجه سانتی گراد را بخوبی تحمل می کنند ولی گل آن نسبت به سرما حساس است. گل ها در اسفند ماه قبل از ظاهر شدن برگ ها باز می شوند و سرمای ناگهانی در این ماه، ریزش گل ها را در پی دارد. بادامستان ها از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردار هستند و نقش بسزایی در تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش خاک بخصوص در سراشیبی ها و حفظ آب و ایجاد بستری مناسب جهت رویش زیر اشکوب ها دارند و حشرات چوبخوار یکی از مهم ترین و مخرب ترین آفات درختان بادام در این استان محسوب می شوند

نویسندگان

فاطمه غلامیان

کارشناس ارشد پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر

سردار کشتکار

کارشناس ارشد پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر

حسن کازرونی

کارشناس پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر

جواد تازا

کارشناس پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • [یران‌نژاد پاریزی، م، ح. 1374. مطالعات اکولوژیک جوامع گیاهی بادام‌زارهای ...
  • خاتم‌ساز، م. 1371. فلور ایران، تیره گل‌سرخ، چاپ اول، انتشارات ...
  • رشوند، س. 139. گزارش نهایی طرح تحقیقاتی شناسایی و بررسی ...
  • نمایش کامل مراجع