نوآوریهای قانون آیین دادرسی کیفری 92 در رسیدگی به جرایم کودکان و نوجوانان

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,733

فایل این مقاله در 21 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

HOGOG01_005

تاریخ نمایه سازی: 30 دی 1394

چکیده مقاله:

بر اساس مبانی جرم شناختی و واقعیت های اجتماعی کودک و نوجوان افتراقی بودن فرآیند رسیدگی به جرایم کودکان و نوجوانان ضرورتی انکارناپذیر است. هدف از افتراقی سازی فرآیند رسیدگی این گروه اصلاح و بازپروری آنان در جامعه است. در قلمرو سیاست کیفری ایران این موضوع فاقد رویه واحد بوده و قانون گذار در برهه های زمانی مختلف رویکردهای متفاوتی را درنظر گرفته است. در این خصوص سیاست کیفری ایران از رهگذر قانون آیین دادرسی کیفری تغییرات مهمی را به خود دیده و در برخی موارد نوآوری به همراه داشته است. در این نوشتار با نگاهی انتقادی نوآوری های سیاست کیفری قانونگذار در زمینه رسیدگی به جرایم کودکان و نوجوانان مورد بررسی قرار می گیرد.

نویسندگان

امین احمدی

دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق کیفری کودکان و نوجوانان بزهکار، دانشکده پیشگیری از جرم، دانشگاه علوم قضایی و خدمات دادگستری تهران، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :