رسانائی گرمایی و انتقال حرارت در ناسیمهای کامپوزیتی لوله ای ساده و ساده در جهت شعاعی با استفاده از معادله انتقال تشعشعی فونون

سال انتشار: 1387
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,038

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ISME16_353

تاریخ نمایه سازی: 20 آبان 1386

چکیده مقاله:

مشخصه های حرارتی و فرایند انتقال حرارت در نانوکامپوزیتها ، به خاطر پتانسیل کاربرد انها در مواد ترموالکتریکی با بازدهی بالا دارای اهمیت زیاد می باشد. در این تحقیق، رسانایی گرمایی نانوکامپوزیت دو جنسی پریودیک که شامل نانوسیمهای لوله ای هستند بررسی می شود. و تاثیر افزایش شعاع بر روی انتقال حرارت و رسانائی گرمایی انها مطالعه شده است. برای محاسبه انتقال حرارت، فونونها به عنوان ناقل های اصلی انرژی در نظر گرفته شده اند. چنین فرایندی وقتی اتفاق می افتدکه مسیر آزاد میانگین فونونها قابل ماقیسه با ضخامت ها باشد. از آنجا که ضخامت ها هم مرتبه یا کمتر از مسیر آزاد میانگین فونونهتا در نظر گرفته شده اند، معادله انتقال بولتزمن برای تعیین توزیع دما و شار انرژی مناسب تر است. برای بدست آوردن توزیع دما، معادله انتقال بولتزمن به صورت عددی حل شده اند. نتایج نشان می دهد که بر روی مرزها توزیع دما یک پرش دارد. وقتی که ضخامت خیلی از مسیر آزاد میانگین کوچک تر است به خاطر طبیعت پرتابه ای انتقال حرارت پرش دما در مرزها بزرگ است واگر ضخامت ها افزایش یابد، پخش فونونها بر روی مرزها کم اهمیت تر می شود و پرش دما بر روی مرزها کم می شود.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

لیلا چوبینه

دانشجوی کارشناسی ارشد - دانشکده فنی و مهندسی - دانشگاه شهردکرد

افراسیاب رئیسی

استادیار دانشکده فنی و مهندسی - دانشگاه شهرکرد

محمود یعقوبی

استاد دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شیراز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • S. Graham and D. L. McDowell, 2003, Numerical analysis of ...
  • O. L. Lazarenkova and A. A. Balandin, 2001, Electron and ...
  • R.Yang, G.Chen, 2004, Thermal Conductivity modeling of periodic two- dimensional ...
  • R.Yang, G.Chen, M. S .Dresselhaus, 2005, Thermal conductivity of simple ...
  • E.E.Lewis and W.F.Miller, 1984, C omputational method of neutron transport, ...
  • نمایش کامل مراجع