سنتز و شناسایی کمپلکس های سه تایی از نیکل (II) با لیگاند بازشیف 2-(5-برومو -2- هیدروکسی بنزیلیدن آمینو) -4- کلروفنل و بازهای هتروسیکل

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 830

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CAAT04_022

تاریخ نمایه سازی: 28 شهریور 1394

چکیده مقاله:

در این کار تحقیقاتی لیگاند بازشیفت 2- (5- برومو 2- هیدروکسی بنزیلیدن آمینو) 4-کلرو فنل H(2)L از واکنش 5- برومو 2- هیدروکسی بنزالدهید با 2- آمینو 4- کلروفنل تهیه شد. سپس کمپلکس های سه تایی به فرمول، ([(Ni[Ni (Imd) (L)](1)(bipy)(L0](2] و (Ni(phen)(L)](3] از واکنش نمک استات (Ni(II با لیگاند بازشیف و در حضور بازهای هتروسیکل (ایمیدازول، N و N- بی پیریدین و 1 و 10 فنانترولین) سنتز شدند. بازشیف و کمپلکس ها توسط روش های طیف سنجی Vis UV-, Ft-IR,(1)HNMR و آنالیز عنصری (CHN) شناسایی شدند. همچنین رفتار گرمایی کمپلس ها توسط روش ترموگراویمتری بررسی گردید. بر اساس این نتایج در تمام کمپلکس ها لیگاند بازشیف به صورت سه دندانه از طریق اتم های دهنده ONO به فلز نیکل کئوردینه شده و کره کئوردیناسیون توسط اتم (ها) نیتروژن بازهای هتروسیکل تکمیل می شود.

نویسندگان

سهام نیسی

مرکز شیمی، علوم و تحقیقات ، دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان، ایران

طاهره صداقت

مرکز شیمی، دانشکده علوم، دانشگاه شهید چمران، اهواز، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :