شناسایی علل اختلاف طرفین پیمان (کارفرما و پیمانکار) در پروژه های عمرانی دولتی

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,246

فایل این مقاله در 14 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICSAU02_0039

تاریخ نمایه سازی: 16 خرداد 1394

چکیده مقاله:

طرحهای عمرانی زیر بنای توسعه و شکوفایی کشورها به حساب می آیند و در نظام اقتصادی و بودجه بندی کشورها ازاهمیت خاصی برخوردار می باشند وبخش بزرگی از بودجه کشور را به خود اختصاص می دهند. در کشور ما نیز هر ساله مبالغ هنگفتی برای اجرای پروژه های ساخت در قالبطرح های عمرانی هزینه می گردد. اما به علت مشکلات متعدد معمولاً این پروژه ها با صرف زمان و هزینه بیشتر از زمان و هزینه مصوب آن ها به انجام می رسند. بخشی از این مشکلات ناشی از نقص دانش فنی می باشد. در کنار مباحث فنی ، سوء مدیریت از دیگر معضلات مهم در انجام پروژه هایعمرانی است که می توان از بروز اختلاف مابین طرفین پیمان به عنوان یکی از شاخص های اصلی این سوء مدیریت نام برد. پیچیدگی های روز افزون صنعت ساخت درکنار پیشرفت سریع این صنعت، مواجهه مکرر باادعا را اجتناب ناپذیر کرده است تا جایی که حتی قراردادهایی که به صورتمناسبی تنظیم شده باشند،ازگزند ادعاها مصون نیستند.در سالهای اخیر شاهد افزایش روز افزون اختلافات طرفین پیمان در دستگاه های دولتی با شرکتهای پیمانکاری هستیم به نحوی که اختلافات جز لاینفک اکثر قریب به اتفاق این قراردادها گردیده استکهاین امر درنهایت به از بین رفتن سرمایه های ملی می انجامد . این در حالی است که می توان در بسیاری از موارد با اتخاذ تدابیری در زمان انعقاد قرارداد و یا حین اجرای پروژه ها از بروز بخش عمده ای از این اختلافات جلوگیری نمود .قدر مسلم مدیریت و پیشگیری از بروز اختلافات به مراتب ساده تر و کم هزینه تر از حل اختلافات می باشد . لذا جهت تقلیل اختلافات طرفین پیمان ضروری است تا به شناخت عوامل بروز اختلافات و ارائه راهکار های پیشگیرانه پرداخته شود.

نویسندگان

امین جوادیان

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مهندسی و مدیریت ساخت ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد، گروه عمران ،بروجرد،ایران

مجتبی حسینی

استادیار،دانشکده فنی و مهندسی ، دانشگاه لرستان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :