بررسی تطبیقی اهداف آموزشی مکاتب فلسفی با ویژگی های کارآفرینی (مطالعه موردی بر روی مکاتب ایده الیسم، رئالیسم و پراگماتیسم)

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,897

فایل این مقاله در 12 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NFEINBO01_012

تاریخ نمایه سازی: 7 بهمن 1393

چکیده مقاله:

فلسفه تعلیم و تربیت، به بررسی در تحلیل همهء مسائل تربیتی در خانواده، مدرسه، جامعه و آموزش و پرورش از تمام جهات آن علی الخصوص از منظر هدف ها و فرایند و ماهیت برنامه ها، عمل و نتایج تعلیم و تربیت می پردازد. نظریه پردازان مختلف آموزش و پرورش و فلاسفه در قالب مکاتب مختلف نیز به بررسی تاثیرات متقابل فرد و جامعه پرداخته و کوشیده اند تا نوع نظام اجتماعی را که بر استعدادهای انسانی مبتنی بوده و آنها را شکوفا می سازد مشخص سازند، از سویی کارآفرینی بعنوان پدیده نوظهور اما حیاتی برای توسعه پایدار جامعه، امروزه اغلب در کشورهای توسعه یافته مدنظر بوده و برنامه ریزی های مختلف آموزشی بر اساس پژوهش های صورت گرفته از ابعاد متفاوت بر روی ویژگی های کارآفرینان و تقویت این استعدادهای نهفته ذهنی و روانشناختی و... با ابزار آموزشی مورد توجه است تا از این ظرفیت بی نهایت برای سعادت و نیل به کمال جامعه و مردم تا حداکثر توان نهایت بهره برداری را نمود.در این مقاله به بحث در خصوص شناسایی رویکردهای متفاوت مکاتب فلسفی مدنظر (ایده الیسم، رئالیسم و پراگماتیسم) با خصیصه هایی که برای پرورش کارآفرینان در آموزش آن اهمیت دارد مورد مطالعه تطبیقی قرار داده شده است و وجوه اشتراک آنها احصاء و مقایسه ای نیز در خصوص بررسی میزان نزدیکی این سه مکتب از بعد هدف آموزشی و پرورشی با مولفه های مدنظر کارآفرینی صورت پذیرفته چرا که آشنایی با این ارتباط و سنخیت مکاتب فلسفی با موضوعات بین رشته ای و کاربردی مبتلا به جامعه سبب نقد و ارایه پیشنهادات تخصصی عینی و کاربردی در موضوع خواهد شد و زمینه ساز تحقیقات تخصصی کاربردی تر فراهم می شود زیرا که به سبب ادبیات خاص موضوعات فلسفی متاسفانه تحقیقات کاربردی بین رشته ای بسیار محدود بوده و خلاء علمی بسیاری در این حوزه محسوس می باشد. بر اساس نتایج این مطالعه تطبیقی هر سه مکتب مدنظر با کارآفرینی از منظر اهداف آموزش و پرورش رابطه و وجوه مشترک بسیاری دارند اما با نسبت های متفاوت، که از این میان مکتب پراگماتیسم سنخیت رویکردی بسیار مطابق تری با اهداف مدنظر آموزشی کارآفرینی دارد و مکاتب رئالیسم و ایده الیسم در رده های مقایسه ای تشابهی پایین تر قرار دارند.

کلیدواژه ها:

فلسفه تعلیم و تربیت ، ایده الیسم ، رئالیسم ، پراگماتیسم ، کارآفرینی ، آموزش و پرورش ، خلاقیت و ایده پردازی

نویسندگان

مرضیه دهقانی

ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه

فاطمه باقری

ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه، کارشناس ارشد علوم تربیتی برنامه ریزی درسی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • ابراهیم‌زاده، عیسی، 1383، فلسفه تربیت، انتشارات دانشگاه پیام نور، تهران. ...
 • احمدپور داریانی، محمود، 1380، «کارآفرینی (نظریات، تعاریف.ا لگوها) » تهران، ...
 • پاک سرشت، محمدجعفر، 1380، فلسفه آموزش و پرورش، در علوم ...
 • پتروفسکی، آرتور و همکاران، 1354، آموختن برای زیستن، ترجمه محمد ...
 • جیمز ام هیگینیز، 1381، کارآفرینی :101 تکنیک حل خلاق مسله، ...
 • سلیمی. جمال، عبدی. علی، 1387، کارآفرینی ؛ اصول و مبانی، ...
 • سعیدی کیا، مهدی، 1382، آشنایی با کارآفرینی، نشر سپاس، تهران. ...
 • شعاری نژاد، علی اکبر، 1364، فرهنگ علوم رفتاری، انتشارات امیرکبیر، ...
 • گوتک، جرالد ال، 1390، مکاتب فلسفی و آراء تربیتی، ترجمه ...
 • لطف‌آبادی، حسین، 1386، رویکردی نو به فلسفه تعلیم و تربیت، ...
 • مردیث، جفری، 1371، کار آفرینی، ترجمه محمد صادق بنی‌ئیان، موسسه ...
 • هیات نویسندگان، 1380، مقدمه ای بر کارآفرینی، ترجمه سیامک نطاق، ...
 • نمایش کامل مراجع