مکان یابی مناطق مناسب جهت تغذیه مصنوعی سفره های آب زیرزمینی با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP) و سامانه اطلاعات جغرافیایی GIS (مطالعه موردی: دشت سرچاهان- استان هرمزگان)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 954

فایل این مقاله در 11 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CCASD01_198

تاریخ نمایه سازی: 10 شهریور 1393

چکیده مقاله:

امروزه استفاده بیش از حد از آب های زیرزمینی و عدم جایگزین شدن آب این منابع یکی از بزرگترین مشکلاتی است که جوامع بشری با آن روبرو هستند. از آنجا که در اکثر نقاط کشور بارش ها اغلب ناچیز و گاه به صورت سیلاب های مخرب ظاهر می شوند، می توان از عملیات تغذیه مصنوعی آب های زیرزمینی به عنوان یک راهکار مدیریت مناسب جهت استفاده بهینه از سیلاب ها و پایداری سفره های آب زیرزمینی استفاده کرد. در انجام عملیات تغذیه مصنوعی، انتخاب معیارها و روش مناسب برای تعیین مکان های برتر دارای اهمیت بالایی می باشد. در این پژوهش فرآیند تحلیل سلسله مراتبی با بکارگیری فن بردار ویژه در محیط GIS، برای مکانیابی مناطق مناسب تغذیه مصنوعی آب های زیرزمینی مورد استفاده قرار گرفته است. به این منظور شش معیار مؤثر و مطابق با شرایط محلی منطقه شامل زمین شناسی، شیب، هدایت الکتریکی آب، عمق آب زیرزمینی، کاربری اراضی، بافت خاک جهت انتخاب محل های مناسب تغذیه مصنوعی درنظر گرفته شد. در این راستا لایه های اطلاعاتی مربوط به هر کدام از این معیارها در محیط GIS طبقه بندی و بر اساس روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP) وزن دهی شدند. به این ترتیب پرسشنامه هایی حاوی مقایسه زوجی معیارها تنظیم و در اختیار کارشناسان مربوطه قرار گرفت و برای تکمیل پرسشنامه از قضاوت های شفاهی و به منظور انجام محاسبات از نرم افزار Expert Choice استفاده شد. طبق نتایج حاصل از وزن دهی عامل شیب و کاربری اراضی به ترتیب بیشترین و کمترین وزن را در بین عوامل مورد مطالعه در دشت سرچاهان به خود اختصاص دادند. در نهایت با تلفیق و همپوشانی لایه ها، نقشه پهنه های مناسب جهت اجرای طرح های تغذیه مصنوعی حاصل گردید و نقشه نهایی در چهار طبقه، بسیار مناسب، مناسب، نامناسب و بسیار نامناسب طبقه بندی شد.

نویسندگان

راضیه شیخ زاده

دانشجوی کارشناسی ارشد آبخیزداری دانشگاه هرمزگان

احمد نوحه گر

استاد گروه محیط زیست دانشگاه تهران

رسول مهدوی

استادیار دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه هرمزگان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • حکمت پور، محمود. فیض نیا سادات. احمدی، حسن و خلیل ...
 • مهدوی، عاطفه. نوری امام زاده ای، محمدرضا. مهدوی، رسول. طباطبائی، ...
 • Agarwal E. Agarwal R. Garg R.D. and Garg P.K. 2013. ...
 • Chowdhury A. Madan K. Jha . Chowdary V. M. 2010 ...
 • Ghayoumian J. Ghermezche shme B. Feiznia S.and Norooz A.A . ...
 • Ghayoumian J. Mohseni Saravi M. Feiznia S. and Nouri B. ...
 • Murugiah M. Venkatraman P. 2013. Role of Remote Sensing and ...
 • Ramalingam M. Santhakumar A. 2002. Artificial recharge using remote sensing ...
 • Shankar M.N.R. Mohan G. 2005. A GIS based hydroge omorphic ...
 • Sargaonkar A. Rathi B. Baile A. 2010. Identifying potential sites ...
 • Sarup J. Tiwari M. khatediya v. 2011. Delineate groundwater prospect ...
 • Sharma M P. Kujur A. 2012. Application of Remote Sensing ...
 • نمایش کامل مراجع