مدیریت روسازی با ارزیابی شاخص PCI با بکارگیری GPS در محیط GIS

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,691

فایل این مقاله در 15 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CIVIL01_408

تاریخ نمایه سازی: 10 شهریور 1393

چکیده مقاله:

راهها در یک کشور به منزله شاهرگهای حیاتی آن کشور هستند. یکی از وظایف متولیان راهها در کشور ایجاد راههای جدید وحفظ و نگهداری از راههای موجود و تأمین ایمنی آنها در غالب سیستمهای مدیریتی است. سیستم مدیریت روسازی، یک روشسیستماتیک برای ضروریات ترمیم ونگهداری و تعیین اولویتها و زمان بهینه برای تعمیرات از طریق پیشبینی وضعیت روسازی در آینده در اختیار ما قرار میدهد. یکی از شاخصهای وضعیت روسازی که از تحلیل دادههای برداشت خرابی محاسبه میشود، PCI میباشد که در بین شاخص های موجود برای ایران بهترین شاخص است. این دادهها بایستی در یک پایگاه داده ذخیره وارزیابی شوند استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی ) GIS ( برای تحلیل دادههای مکانی توصیفی و بکارگیری سیستم تعیین موقعیت ماهوارهای ) GPS ( برای تعیین یک نقطه بر روی کره زمین میباشد. در صورت خرابیهای شدید روسازی علاوه بر وارد آمدن هزینههای مستقیم )مخارج تعمیر و بازسازی آن( هزینههای غیرمستقیم را نیز بر پیکره اقتصادی کشور وارد میکند. یکیاز این هزینهها بحث هزینههای غیرمستقیم ناشی از عوامل تصادفات و سوانح رانندگی است که به لحاظ بحث انسانی مسئله قابل تأمل میباشد. لذا برای ایمنتر کردن جادهها به یک سیستم مدیریت روسازی جامع، کامل، بروز و پویا نیازمندیم.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

رضا محمودنژادآتش بیگ

دانشجوی کارشناسی ارشد عمران –راه و ترابری، گروه عمران، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان، زنجان، ایران

رامین کیامهر

دانشیار گروه نقشه برداری،گروه نقشه برداری، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان.

نادر کارگر

دانشجوی کارشناسی ارشد عمران –راه و ترابری، گروه عمران، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان، زنجان، ایران.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :